• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Organik Tarım Faaliyetleri

HAYIRLI OLSUN

KÖYÜMÜZ DE FABRİKA İNŞAATINA BAŞLANDI

Organik zeytinyağı fabrikası için okulun karşısında ki yere temel kazma çalışmalarına başlandı.İnşaatın yapım işleri son hızıyla devam ediyor ve önümüzde ki zeytin sezonuna yetiştirmek isteniyor. Çalışan ve emeği geçen herkese başarılar dileyip teşekkür ediyoruz.Fabrikanın da köyümüze ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
KIRTIKLILAR ORGANİK TARIMI DAHA BİLİNÇLİ YAPACAK

BALIKESİR’İN BURHANİYE İLÇESİNDE, KIRTIK MAHALLESİNDE 6 YILDAN BU YANA YAPILAN ORGANİK TARIM UYGULAMALARINDAN OLUMLU SONUÇ ALINIRKEN, KURSA KATILAN VATANDAŞLAR DA ORGANİK TARIM SERTİFİKASI ALDI.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kırtık mahallesinde 6 yıldan bu yana yapılan organik tarım uygulamalarından olumlu sonuç alınırken, kursa katılan vatandaşlar da organik tarım sertifikası aldı. Sertifikalarını, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Belediye Başkanı Necdet Uysal, İl Tarım Müdürü Zekeriya Erdurmuş ve diğer bürokratların ellerinden alan vatandaşlar mutlu oldu. İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Kırtık mahallesinde, Ziraat Mühendisi Roza Savaşlı’nın verdiği 10 günlük kursa katılan 12’si kadın 18 kişi sertifikalarını alırken, sevinç yaşadı. Kursa, İş-Kur da destek verdi. Vatandaşlar, organik tarım konusunda bilmediklerini öğrendiklerini anlatırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erdal Aldağ da, Kırtık da organik ürünleri paketleme tesisi kurmak için çalışma yaptıklarını anlattı. Kırtık Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Fikret Kara da, kendilerine destek olanlara teşekkür ettiğini söyledi.

KÖYLÜ KADINLAR ORGANİK TARIMI ÖĞRENİYOR

Balıkesirin Burhaniye ilçesinin Kırtık Köyünde açılan organik tarım kursu ilgi görüyor. İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Kırtık köyünde 3 yıl önce başlayan organik tarımda önemli başarı sağlanırken, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü öncülüğünde köyde organik tarım kursu açıldı. Köy kahvehanesinde yapılan kursa katılan 18 kişinin 12’si de kadınlardan oluştu. Köylüler organik tarımda iddialı olduklarını söylerden İlçe Müdürü Erdal Aldağ da, köyde paketleme tesisleri kurmayı planladıklarını anlattı. Kursa katılmaktan mutlu olduklarını anlatan Elif Yılancıoğlu,”Organik tarımla ilgileniyoruz. Mücadelemizi veriyoruz. 3 yılı geçiş aşaması oldu. 3 yıldır da tam olarak organik tarıma geçtik. İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat ettik. Bize 10 günlük bir kurs düzenlediler. Çok teşekkür ederiz. Bu 10 günlük kursumuzun üçüncü günündeyiz. Bilmediğimiz çok şey varmış. Organik tarımda iddialıyız” dedi Züleyha Kahya da, ”Bundan sonra organik tarım yapmak için uğraşıyoruz. Kurç çok faydalı oldu” dedi Kurs öğretmeni Roza Savaşlı, kursa 12’si kadın olmak üzere 18 kursiyerin katıldığını söyledi. Savaşlı, "Organik tarımda kimyasallar kullanılmıyor. Organik tarım yapmak isteyen Kırtık halkının başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erdal Aldağ ise, ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması maksadıyla özellikle kadın ağırlıklı bir eğitim programı düzenlediklerini ifade ederek, "Program sonunda kendilerine sertifika vereceğiz. Aynı zamanda yine farklı projemizle bu köyde ürün paketleme paketleme tesislerini devreye sokacağız. Çiftçilerimiz bu konuda istek ve arzulular. Organik tarımı bütün şartlarını yerine getirerek yapıyorlar” dedi.BURHANİYE'DE ORGANİK ÜRÜNLER İÇİN PAKETLEME TESİSİ KURULACAK

Balıkesir'in burhaniye ilçesinde, 4 yıl önce başlatılan organik üretimde büyük başarı sağlayan Kırtık mahallesinde paketleme tesisi kurulacağı açıklandı. Mahalle kahvehanesinde yapılan toplantıda bir konuşma yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdal Aldağ, mahallede organik turizmi başlatılacağını anlattı. Burhaniye de, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, kırsal mahallerde başlattığı çiftçi toplantılarını sürdürürken, ekibin dün akşam ki durağı da Kırtık mahallesi oldu. İlçeye 17 kilometre uzaklıktaki Kırtık mahallesinde çiftçilerle bir araya gelen İlçe Müdürü Erdal Aldağ , müjdeler verdi. Uzman Yavuz Öktem ve Zafer Bozgül’ün organik de üretimi artırma yolları konusunda bilgiler verdiği toplantı, çiftçilerin yoğun ilgisini çekti. Köy Ggrubu Ziraat Mühendisi Kezban Köse ve İlçe Müdürlüğü Mühendislerinden Yener Erden’in da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Müdür Erdal Aldağ, mahalle de paketleme tesisi kurmak için proje hazırlandığını söyledi. Mahalledeki organik tarımı geliştirmek istediklerini anlatan Müdür Erdal Aldağ,” Bu mahallemize turistik geziler düzenlenecek. İzmir’in Selçuk ilçesindeki Şirince köyü gibi hareket gelmesini istiyoruz. Bunun için de Güney Marmara Kalkınma Ajansına proje sunduk. Burada organik ürünleri paketleme tesisi kurucağız. Verimi artırmak için de uzman arkadaşlarımızla birlikte sık sık sizleri ziyaret edeceğiz. Her türlü sorununuzda bize ulaşın.Biz sizlerin yanında olacağız” dedi Müdür Aldağ, Uzman Yavuz Öktem ve Zafer Bözgül ile köy muhtarı Muhterem Yarar ve Organik Tarım Derneği Başkanı Fikret Kara’ya teşekkür etti. Müdür Erdal Aldağ ve ekibini araçlarına kadar uğurlayan mahalle halkı da, uzmanları sık sık aralarında görmek istediklerini söyledi.

İSTANBUL FESHANE'DE BALIKESİR RÜZGARI

İstanbul Feshane’de Balıkesir Valiliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Balıkesir Tanıtım günleri 11 Eylül’de Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun açılış törenini gerçekleştirmesiyle başladıBu yıl ikincisi düzenlenen Balıkesir Tanıtım günlerinde yerini alan Burhaniye standı Fuarın ilk gününde büyük ilgi gördü. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İlçe belediyeleri Kaymakamlıkların katıldığı Balıkesir tanıtım günlerine Burhaniye Standı ilçede faaliyet gösteren oteller, Burhaniye Ticaret Odası, Organik Pazar üreticileri, Burhaniye Zihinsel Engelliler Derneği, Burhaniye Belediyesi Kadın Platformunun yanı sıra ilçeye özgü zeytin ve zeytinyağı, Burhaniye’de yetişen ve şeker otu olarak bilinen Stevia’nın ve meşhur Kızıklı işi Bıçaklarının tanıtımını yapıyor. Fuarın ilk gününde büyük ilgi gören Burhaniye standını; Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Baş Danışmanı Sabri Dereli, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz ve Sinema sanatçısı yeşilçamın unutulmayan oyuncularından Tamer Yiğit ziyaret etti. Gelen bütün misafirleri bizzat ağırlayan Burhaniye Kaymakamı Osman Yenidoğan ve Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal bu gibi etkinliklerin ilçe tanıtımı açısından önemini vurgularken ilçemizin tanıtımı için bu gibi etkinliklere her zaman destek vereceklerini söylediler.

Köyümüzün Yaylalarında atadan-dededen kalma tohumlarla yetiştirilen organik ürünlerimiz iSTANBUL FESHANE BALIKESİR TANITIM GÜNLERİ festivalinde; Değerli katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip UĞUR başta olmak üzere Burhaniye Belediye Başkanı Sayın Necdet UYSAL'a, Burhaniye Kaymakamı Sayın Osman Yenidoğan'a ve Balıkesir İl Tarım Müdürümüz Sayın Zekeriyya ERDURMUŞ'a ve tanıtımda ve pazarlamada emeği geçen herkese Köyümüz adına teşekkür eder başarılı çalışmalarının devamını dileriz. Ayrıca standımızda görevli Organik Tarım Birliği Başkanımız Sayın Fikret KARA başta olmak üzere Hasan KAHYA'ya ve İsa KAHYA'ya teşekkür eder işlerinde kolaylıklar dileriz.

----------------------------------------------------
ORGANİK TARIM ŞENLİĞİ

Köyümüzün Sinekli Yaylasında düzenlenen ve İlçemiz Belediye Başkanı Sayın Necdet UYSAL başta olmak üzere birçok davetlinin katıldığı "organik tarım şenliği" meyvelerini vermeye başladı.
Yaylalarımızda atadan-dededen kalma tohumlarla yetiştirilen organik ürünler tanıtım ve pazarlama için İSTANBUL'a gönderildi. İlçemiz Belediye Başkanı Sayın Necdet UYSAL başta olmak üzere tanıtımda ve pazarlamada emeği geçen herkese Köyümüz adına teşekkür ederiz. Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kardeş Şehirler Derneği üyesi kadınlar, organik tarım etkinliği için kamyonet üzerinde yaylaya çıktı. Organik Tarım İçin Kamyonetle Yayla Yolculuğu Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Kardeş Şehirler Derneği üyesi kadınlar, organik tarım etkinliği için kamyonet üzerinde yaylaya çıktı. Kırtıklı kadınlar, Sinekli yaylasında düzenlenen organik ürün tanıtımına katılan konuklara gözleme, çay ve süt ikramı yaptı. Kırtık muhtarı Muhterem Yarar ve Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği .Başkanı Fikret Kara'nın öncülüğünde düzenlenen yayla etkinliğinde büyük coşku yaşandı. Gözlemeler yendi, çay ve sütler içildi, sohbet edildi. Köylüler teşekkür eden Kardeş Şehirler Derneği Başkanı Masume Tuzkaya ve yönetim kurulu üyeleri, etkinliğin bitiminde kamyonetlerle yayladan indi. - BALIKESİR ---------------------------------------------------- BURHANİYE'DE ORGANİK ÜRETİM YAPAN KÖYLÜLERE ÖZEL PAZAR
Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki Kırtık mahallesinde 3 yıldan bu yana sürdürülen organik üretim çalışmaları olumlu sonuç verdi.Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Kırtık (köyü) mahallesinde 3 yıldan bu yana sürdürülen organik üretim çalışmaları olumlu sonuç verirken, vatandaşlar ürünlerini belediyenin kendilerine tahsis ettiği özel yerde satmaya başladı. Madra dağı eteğindeki Kırtık yaylasında üretim yapan vatandaşlar, ilgiden memnun olurken, çok sayıdaki tüketici de organik ürünleri tercih etmeye başladı. İlçeye 17 kilometre uzaklıktaki Kırtık mahallesinde, Kaymakamlık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün öncülüğünde başlatılan organik üretimden olumlu sonuç alındı. Çiftçiler bahçelerinde ürettikleri sertifikalı ürünleri ilçe pazarının bir bölümünde kendilerine ayrılan bölümde satmaya başladı. Kırtık da Organik Tarım ve Turizm Geliştirme Derneği adı altında bir de dernek kuruldu. Organik ürünleri tercih ettiklerin anlatan Cemil Çam, "Organik Pazar da Burhaniye köylülerinin yetiştirdiği gayet sağlıklı doğal ürünler var. . Bunlar kimyasal içirmiyor. Bunun için de çok lezzetli. Biz de burayı tercih ediyoruz. Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmek gerekiyor" dedi. Halil İbrahim Çetin de, "Köylü pazarında organik ürünleri tercih ediyoruz. Çünkü, bunlar da hiçbir katkı yok. Bu üretimi yapan köylülerimize teşekkür ediyorum" dedi. Üretici Adem Yılancıoğlu da, "Organik tarımda yapıyoruz. Üretim sırasında ürün kaybı oluyor.Bunun telafi edilmesi için organik iyi tanıtılmalı. Bura da sürümün fazla olması gerekmektedir. Evet malımızı pazarlıyoruz. 5-10 kuruş kazanıyoruz. Ama. Organik bilincinin artırılması gerekmektedir. Daha iyi tanıtılmalı" dedi. İbrahim İbiş ise, "Kırtık mahallesinden organik üreticiyiyim. Pazarımız açıldı. 2 haftadır satıyoruz. Satışlarımız iyi memnununuz" dedi. Hasan Yılancıoğlu da, "Organik tarım yetiştiricisiyim. Biz bu ürünü sığır gübresiyle yapıyoruz. Hayvanların yem yemeden önceki gübresini kullanıyoruz. Herkese teşekkür ediyorum. Öncelikle belediye başkanına destek verdiği için teşekkür ediyorum" dedi. Cennet Deniz, "Biz bu üretimi Kırtık köyünde yapıyoruz. Üretimden memnunuz. Bize bu olanağı sağlayan belediye başkanına teşekkür ediyoruz" dedi. Emine İbiş de, "Börülce, yağ çilek satıyordum. . Şu anda çilek bitti. Börülce. Domatesim var. İşimizden memnunuz" dedi ---------------------------------------------------- ----------------------------------------------------
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal Kırtık Köyü sinekli yaylasinda organik tarım yapan vatandaşlarımızı ziyaret etti.Geçtiğimiz hafta Burhaniye pazarında hizmete giren organik pazar ürünlerini büyük bir titizlik ve özveriyle yetistiren Kırtık mahallesi halkına Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, belediye meclis uyeleri Sevda Padem, Ismail Çancı il gıda tarım ve hayvancılık müdürü Zekeriyya Erdurmuş, ilce gıda tarım ve hayvancılık müdürü Dursun Okur, ilçe milli eğitim müdürü Sabri Pekşen, İlce halk eğitim müdürü Karanfil Bilgin, Organik tarım sorumlusu Dursun Yalnic ziyarette bulundular. %100 doğal ürün olan ve sertifikali olan bu ürünler Burhaniye pazarinda pazartesi günleri satılıyor. Başkanımız Uysal organik tarıma önem verdiklerini desteklemek icin belediye olarak elimizden geleni yapacağız dedi. Bunun genislemesi ve büyümesi gerektigini belirten Başkan Uysal belediye olarak her türlü desteğe hazırız dedi. Haberin ayrıntısı ve fotoğralar için Burhaniye Belediyesinin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


ORGANİK MEYVE VE SEBZELERDEN BİTKİ ÖZÜ ELDE EDİLECEK

20 Aralık 2013 15:18

Balıkesir Valiliğinin, organik tarım yapan köylünün desteklenmesi amacıyla başlattığı proje, Burhaniye ilçesinde 43 üreticiyle sürdürülüyor.

                     

Balıkesir Valiliği tarafından organik tarım yapan köylünün desteklenmesi amacıyla oluşturulan proje kapsamında organik meyve ve sebzelerden bitki özü elde edilecek.
Burhaniye Kaymakamı Osman Yenidoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Kırtık köyünün Sinekli Yaylası mevkisinde şimdilik 43 üretici tarafından yetiştirilen organik ürünlerin, Edremit ilçesinde bir firma tarafından işlenmesi sonucu bitki özü elde edileceğini bildirdi.

  Yazının devamı için tıklayın..
 
---------------------------------------

Burhaniye %100 Ekolojik Pazar İkinci Sezonunu açtı

By , 18/08/2013 23:09

Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyük şehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehir dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, ikinci sezonunu 15 ağustos’ta açtı.

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar, Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 2012 yılında açılana kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı da Burhaniye’de geçen yıl hayata geçmişti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla bu yıl 15 Ağustos’ta sezonu açtı.

2011 yılında Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime  başlanmış ve 2012 ağustosunda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketiciler ile buluşmuştu. Pazarın 2012 – 2013 döneminde de Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık Köyü yayla ürünleri gene Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı.

Gene bu yıl içerisinde Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği,  Kırtık Köyü Muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğinde proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı’na 15 ağustos 2013′te Burhaniye Kemer Pazarının içinde ayrı bir bölümde yer verildi. Pazar  kış sezonuna kadar her Perşembe hizmet vermeye devam edecek.

-------------------------------------------

Burhaniye %100 Ekolojik Pazar İkinci Sezona Hazır! 

Yayınlanma Tarihi: 12 Ağustos 2013 Pazartesi 11:52:20

Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyük şehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehir dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, ikinci sezonu 15 Ağustos’ta açıyor.

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği'nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 2012 yılında açılana kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı da Burhaniye’de geçen yıl hayata geçmişti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu'nun çabalarıyla bu yıl 15 Ağustos’ta sezonu açıyor.

2011 yılında Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime başlanmış ve 2012 Ağustos’unda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketiciler ile buluşmuştu. Pazarın Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık Köyü yayla ürünleri yine Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı. Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği de yine bu yıl Kırtık Köyü Muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğin de proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 15 Ağustos 2013 Burhaniye Kemer Pazarı’nın içinde ayrı bir bölüm olarak açılacak ve kış sezonuna kadar her Perşembe günü hizmet verecek.
 

----------------------------------------Burhaniye’de Ekolojik Pazar Açılışı

Son yıllarda büyük şehirlerde sayıları giderek artan ekolojik pazarlar, küçük yerleşimlere de açılmaya başlandı. Türkiye’nin ilk ilçe ekolojik pazarı Burhaniye’de açıldı bugün. Henüz her şey çok yeni, ürün çeşitliliği pek az ama, sırf yerli tohum Burhaniye pembe domatesleri, badalan (beyaz barbunya) fasulyesi için bile gidip uğramaya değer.

Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkalarından biri olan Burhaniye Ekolojik Pazarı’nın ilk halk ile buluşması geçen yıl Ağustos ayında Burhaniye’nin meşhur Kemer Pazarı olan büyük Pazartesi pazarında gerçekleşmişti. Köylü pazarının bir bölümünde kendi sertifikalı ürünlerini satan Kırtık Köyü üreticileri, ürünlerinin bittiği sonbahara kadar satışlarına devam etmişler. Bu yıl yeni üretimlerini bu defa Perşembe günleri satışa sunmak üzere kolları sıvadılar. Mekân, yine Burhaniye Merkez Kemer Pazarı.

Burhaniye Ekolojik Pazarı; en başta 2011’den bu yana destek ve eğitim veren Buğday Derneği danışmanlığında, Burhaniye Belediyesi ve Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası, Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu'nun da çabalarıyla bu yıl yine 15 Ağustos itibariyle Burhaniyeliler ve körfezden gelen misafirleri ile buluştu. Pazartesi değil de Perşembe günü olması Ekolojik Pazarın ayrıcalığını da birkaç adım öne çıkarıyor. Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova; “Kırtık Köyü üreticilerini bu yararlı üretimlerinden dolayı gönülden kutluyor, sevdalımız olan Burhaniyelileri ve misafirlerimizi bu organik pazarımıza bekliyoruz” diyor. Kırtık Köyü Muhtarı Mahir Açar ise 34 sertifikalı üreticilerinin olduğunu ve hepsinin de canla başla uğraş verdiğini ifade ederken, başta Buğday Derneği olmak üzere pek çok kurum ve gruptan yardım gördüklerini de sözlerine ekliyor. Burhaniye Kaymakamlığı’nın, köy kalkınma çalışmaları çerçevesinde ilgili sertifika bedellerini köylü adına ödediğini de özellikle belirtiyor.


Aşçı Fok
Nurdan Çakır Tezgin


www.ascifok.com

---------------------------------------

Ege'de 'ekolojik pazar' zamanı

Buğday Derneği'nin danışmanlığında kurulan Burhaniye Ekolojik Pazarı 15 Ağustos'ta ikinci sezonu açıyor.

İstanbul Haber Servisi


Cumhuriyet - Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında, ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı olma özelliğini taşıyan pazar geçen yıl hayata geçirilmişti. Balıkesir’in Burhaniye ilçesindeki yüzde 100 ekolojik pazar kurma çalışmaları 2011 yılında Kırtık köyünden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime geçmesi ile başladı. 2012 Ağustosu’nda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketiciler ile buluştu. Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık köyü yayla ürünleri Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı. Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği de Kırtık köyü muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğin proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye yüzde 100 Ekolojik Pazarı 15 Ağustos 2013’te Burhaniye Kemer Pazarı’nın içinde ayrı bir bölüm olarak açılacak ve kış sezonuna kadar her perşembe günü hizmet verecek.

13 Ağustos 2013

-------------------------------------------

Yaylada Organik Tarım

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinin yayla köylerinde organik tarım yapılıyor...

Yaylada Organik Tarım

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinin yayla köylerinde organik tarımla tanışan köylüler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün öğrettikleri yöntemlerle, zararlılarla mücadeleyi, ısırgan otu, acı biber ve sarımsak suyu ile yapıyor.

Madra Dağı'nın eteklerinde bulunan Sinekli Yaylası'nda oluşturulan butik tarlalarda 2 yıl önce organik tarıma başlayan köylüler, kendilerine öğretilen yöntemleri uygulayarak, doğal ürünler yetiştiriyor.

Kazdağları bitişindeki Madra Dağı'nın temiz yaylalarında yetiştirilen domates, fasulye, çilek, elma, kabak, patlıcan, salatalık gibi meyve ve sebzeler, Edremit Körfezi'nde yaşayanlar ve özellikle İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi büyükşehirlerden ikinci konutlarında tatile gelenlerden büyük talep görüyor.

Tamamen doğal ortamda yetiştirilen ürünlerde köylüler, organik tarımın bir gereği olarak kimyasal ilaç ve gübre kullanmıyor, tamamen sağlıklı meyve ve sebze üretiyor.
Yayla sakinlerinden İbrahim İbiş, Burhaniye Kaymakamlığı'nın desteğiyle Kırtık köyünde organik tarımla tanıştıklarını belirterek, ''Tarlalarımızda tamamen organik olarak beyaz barbunya, domates, çilek ve elma yetiştiriyoruz. Bunlarda tamamen hayvan gübresi kullanıyoruz. Tarlalarımızda kesinlikle ilaç kullanmıyoruz'' dedi.

Adem Yılancıoğlu ise organik tarımla tanışalı iki yıl olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
''Oldukça mesafe aldık. Bizlere sağladıkları desteklerden dolayı İlçe Kaymakamımız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bu işi yaparken bazı sıkıntılarımız da oldu. İşi bilmediğimiz için ilaçlama da yapmadık. Tamamen doğal ortamda yetiştirmeye çalıştık. Doğal yöntemlerle mücadelelerde bulunduk. İlaçlama noktasında acı biber, sarımsak, ısırgan otu gibi doğal ürünlerle mücadele yaptık.''
Hasan Yılancıoğlu da organik ürünlere müşteri bulabilme konusunda çok sıkıntı yaşamadıklarını anlatarak, ''Burhaniye'deki pazar yerinde kurulan organik tarım pazarında ürünlerimiz ilk önce satılıyor. İkindi vaktine doğru mallarımız bitiyor. Daha sonra diğer pazarcıların malları satılıyor. İlaçlı ve organik tarımla yetiştirilen ürün arasındaki kilogram fiyat farkı 50 kuruşu geçmiyor. Vatandaşlar, bu fiyat farkına bakmıyor. Bizim ürünümüz organik olduğu için sağlık durumunu düşünerek alıyorlar'' diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, Burhaniye köylerinde organik tarımın sadece iki yıllık bir geçmişinin bulunduğunu belirterek, köylüleri bu konuda daha da bilinçlendirmeye ve üretimi artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Sinekli Yaylası'nda 30 çiftçiyle başladıkları projenin geçiş sürecinde olduklarını dile getiren Okur, gelecek yıllarda daha da gelişeceğini bildirdi.

Organik ürünlere olan talebin çiftçilerin ilgisini çektiğini, isteyerek ve severek bu işle uğraştıklarını vurgulayan Okur, şöyle devam etti:
''Şu anda ilçemizde bin 500 dekar arazi üzerinde organik tarım yapılıyor. Diğer köylerden de talep var. İlaçlama noktasında tamamen doğal ürünler kullanılıyor. Köylüler, bizim öğrettiğimiz yöntemleri uyguluyorlar. Doğal yetişen ısırgan otu kadar kendi ürettikleri acı biber ve sarımsağın suyunu, meyve ve sebzelerin üzerine püskürterek, zararlılarla mücadele ediyor. Zararlılar, bu sayede öldürülüyor, uzaklaştırılıyor. Isırgan otu ile acı biberin suyu böcekler karşı öldürücü etki yapıyor. Mücadelede kullanılan ürünlerin suları, tamamen doğal olduğu için insan sağlığına hiçbir zararı dokunmuyor. Tamamen doğal ve sağlıklı meyve ve sebzeler yetiştiriliyor.''

Okur, köylülerin, ısırgan, acı biber ve sarımsak suyunu öğrettikleri ölçeklere göre kendilerinin ürettiğini ifade ederek, ''Odun külünü de kullanıyorlar. Serada salatalık yetiştiriciliğinde bir litre yağı alınmış sütü, 4 litre suyla karıştırıp kullananlar da var. Koruyucu amaçlı salatalığa yapılıyor. Bunun gibi birçok ilginç yöntemle organik tarımı bölgede yaygınlaştırmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

----------------------------------------------------------

 

ORGANİK TARIMLA İLGİLİ FAALİYETLER

 

 

Burhaniye Kırtık Köyünde Organik Tarım Denetimi Yapıldı

Proje kapsamında, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun OKUR, konu sorumlusu mühendis Dursun YANLIÇ ve önder çiftçilerle Balıkesir ili Burhaniye ilçesinin Kırtık köyü yaylalarında devam etmekte olan organik tarımın yapıldığı alanlarda çiftçi ve dernek başkanlarıyla bizzat yerinde incelemelerde bulundular.


http://www.burhaniyetarim.gov.tr/tr/index.php/2-uncategorised/144-kirtik-koeyuende-organik-tarim-denetimi

 

İlçe Müdürü Dursun OKUR;

‘’Günümüzde organik tarım büyük önem teşkil etmekte olup, böyle bir üretimin ilçemizde başlatılmasında en büyük katkıyı sağlayan Projenin önderi Kaymakamımız sayın Ali USLANMAZ’ a ilçemiz çiftçileri adına teşekkür ederim. Projenin ikinci yılı tamamlanmakta olup, üretim sırasında bazı aksaklıklar olsa da Kırtık Köyü çiftçilerimizin memnuniyetleri ve ilgileri projenin daha da verimli olmasını sağlamaktadır. Bu ilgi ileriki zamanlarda   Burhaniyemizin diğer köylerinde ve diğer ürün çeşitlerinde yapılacak olan organik tarımın alt yapısını hazırlamaktadır. Amacımız Burhaniyemizi körfezin hatta Marmara Bölgesinin organik tarım başkenti yaparak ekonomimizi katkıda bulunmaktır. ’’ dedi.    

 


Dursun YANLIÇ- Ziraat Mühendisi

 

Burhaniye'de Organik Pazar Kurulacak

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Organik Pazar kurulacağı açıklandı.

Haber: Burhaniye'de Organik Pazar Kurulacak

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Organik Pazar kurulacağı açıklandı. Pazartesi günleri kurulacak pazarda 22 tezgahın yer alacağını açıklayan Belediye Başkanı Fikret Akova, pazarda yaylalarda üretilen ürünlerin yer alacağını söyledi.

Burhaniye'de her Pazartesi kurulan ilçe pazarında organik ürünlerin satıldığı 22 tezgahtan oluşan Organik Pazar kuruluyor. Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Kent Konseyi, ve Turizm Çevre Çalışma Bölümü önderliğinde,

Burhaniye Kaymakamlığı Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu, Burhaniye Tarım İlçe Müdürlüğü ve Burhaniye Ziraat Odası katkılarıyla kurulacak olan pazar, Pazartesi günleri ilçenin kent pazarında köylü pazarı olarak bilinen alanda kurulacak.

Pazartesi günü pazarın törenle hizmete gireceğini bildiren Belediye Başkanı Fikret Akova, "Yüzde yüz organik ürünlerden oluşan ve yetkili firmalardan alınan sertifikalı ürünler Pazartesi günü görücüye çıkacak. Sinekli ve Kır Yaylalarında üretilen doğal ürünlerin satışı bu pazarda yapılacak. Organik tarım yapan satıcılar pembe domates, ceviz, beyaz barbunya, taze fasulye, hububatlar çilek ve elma gibi ürünleri Burhaniyelilere sunacak" dedi. -

BALIKESİR

 

 

Burhaniye'de Organik Pazara Üniversite Desteği

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu'nda 17. Pazarlama Kongresi başladı.

Haber: Burhaniye'de Organik Pazara Üniversite Desteği

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu'nda 17.Pazarlama Kongresi başlarken, okulun koridorunda sergilenen organik ürünler de ilgi gördü.

İlçenin Kırtık köyünde üretilen, domates, çilek, ceviz ile zeytin ve zeytinyağlarının,

kongreye katılan akademisyenlere tanıtılacağını bildiren Kırtık muhtarı Mahir Açar, organik üretimin yaygınlaşmasını istediklerini söyledi. Kaymakam Ali Uslanmaz'ın öncülüğünde ekilen organik ürünler, belediyenin hazırladığı organik pazarda tüketiciye ulaşırken, Uygulamalı Bilimler yüksek Okulu'nda açılan stant vasıtasıyla kongre için ilçeye gelen akademisyenlere tanıtıldı. Organik ürünlere olan ilginin her gün artığına dikkat çeken öğretim görevlisi Meziyet Narin, köylüleri bilgilendirmek amacıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte toplantılar düzenlediklerini bildirdi. Organik üretime Kaymakam Ali Uslanmaz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elamanlarının destek olduklarını bildiren Kırtık muhtarı Mahir Açar, "Köyümüzde organik üretimi artırmak istiyoruz. Bu konuda bize destek olan Kaymakamımız Ali Uslanmaz ile bize yer gösteren Belediye Başkanımız Fikret Akova'ya teşekkür ediyoruz. Ayrıca Meziyet Narin ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe müdürlüğü personeline de teşekkür ediyoruz" dedi.

- BALIKESİR

 

İlaçsız, sağlıklı ürün yetiştiriyor

İlaçsız, sağlıklı ürün yetiştiriyor

Giriş: 30 Ekim 2012 12:43 1,698 Okunma

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinin yayla köylerinde organik tarımla tanışan köylüler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün öğrettikleri yöntemlerle, zararlılarla mücadeleyi, ısırgan otu, acı biber ve sarımsak suyu ile yapıyor.

Alınan bilgiye göre, ilçeye yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Madra Dağı'nın eteklerinde bulunan Sinekli Yaylası'nda oluşturulan butik tarlalarda 2 yıl önce organik tarıma başlayan köylüler, kendilerine öğretilen yöntemleri uygulayarak, doğal ürünler yetiştiriyor.

Kazdağları bitişindeki Madra Dağı'nın temiz yaylalarında yetiştirilen domates, fasulye, çilek, elma, kabak, patlıcan, salatalık gibi meyve ve sebzeler, Edremit Körfezi'nde yaşayanlar ve özellikle İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi büyükşehirlerden ikinci konutlarında tatile gelenlerden büyük talep görüyor.

Tamamen doğal ortamda yetiştirilen ürünlerde köylüler, organik tarımın bir gereği olarak kimyasal ilaç ve gübre kullanmıyor, tamamen sağlıklı meyve ve sebze üretiyor.

Yayla sakinlerinden İbrahim İbiş, Burhaniye Kaymakamlığı'nın desteğiyle Kırtık köyünde organik tarımla tanıştıklarını belirterek, ''Tarlalarımızda tamamen organik olarak beyaz barbunya, domates, çilek ve elma yetiştiriyoruz. Bunlarda tamamen hayvan gübresi kullanıyoruz. Tarlalarımızda kesinlikle ilaç kullanmıyoruz'' dedi.

Adem Yılancıoğlu ise organik tarımla tanışalı iki yıl olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Oldukça mesafe aldık. Bizlere sağladıkları desteklerden dolayı İlçe Kaymakamımız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bu işi yaparken bazı sıkıntılarımız da oldu. İşi bilmediğimiz için ilaçlama da yapmadık. Tamamen doğal ortamda yetiştirmeye çalıştık. Doğal yöntemlerle mücadelelerde bulunduk. İlaçlama noktasında acı biber, sarımsak, ısırgan otu gibi doğal ürünlerle mücadele yaptık.''

Hasan Yılancıoğlu da organik ürünlere müşteri bulabilme konusunda çok sıkıntı yaşamadıklarını anlatarak, ''Burhaniye'deki pazar yerinde kurulan organik tarım pazarında ürünlerimiz ilk önce satılıyor. İkindi vaktine doğru mallarımız bitiyor. Daha sonra diğer pazarcıların malları satılıyor. İlaçlı ve organik tarımla yetiştirilen ürün arasındaki kilogram fiyat farkı 50 kuruşu geçmiyor. Vatandaşlar, bu fiyat farkına bakmıyor. Bizim ürünümüz organik olduğu için sağlık durumunu düşünerek alıyorlar'' diye konuştu.

Acı biber suyu böcekleri öldürüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, Burhaniye köylerinde organik tarımın sadece iki yıllık bir geçmişinin bulunduğunu belirterek, köylüleri bu konuda daha da bilinçlendirmeye ve üretimi artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Sinekli Yaylası'nda 30 çiftçiyle başladıkları projenin geçiş sürecinde olduklarını dile getiren Okur, gelecek yıllarda daha da gelişeceğini bildirdi.

Organik ürünlere olan talebin çiftçilerin ilgisini çektiğini, isteyerek ve severek bu işle uğraştıklarını vurgulayan Okur, şöyle devam etti:

''Şu anda ilçemizde bin 500 dekar arazi üzerinde organik tarım yapılıyor. Diğer köylerden de talep var. İlaçlama noktasında tamamen doğal ürünler kullanılıyor. Köylüler, bizim öğrettiğimiz yöntemleri uyguluyorlar. Doğal yetişen ısırgan otu kadar kendi ürettikleri acı biber ve sarımsağın suyunu, meyve ve sebzelerin üzerine püskürterek, zararlılarla mücadele ediyor. Zararlılar, bu sayede öldürülüyor, uzaklaştırılıyor. Isırgan otu ile acı biberin suyu böcekler karşı öldürücü etki yapıyor. Mücadelede kullanılan ürünlerin suları, tamamen doğal olduğu için insan sağlığına hiçbir zararı dokunmuyor. Tamamen doğal ve sağlıklı meyve ve sebzeler yetiştiriliyor.''

Odun külü de kullanılıyor

Okur, köylülerin, ısırgan, acı biber ve sarımsak suyunu öğrettikleri ölçeklere göre kendilerinin ürettiğini ifade ederek, ''Odun külünü de kullanıyorlar. Serada salatalık yetiştiriciliğinde bir litre yağı alınmış sütü, 4 litre suyla karıştırıp kullananlar da var. Koruyucu amaçlı salatalığa yapılıyor. Bunun gibi birçok ilginç yöntemle organik tarımı bölgede yaygınlaştırmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Burhaniye'de Organik Tarım Kursları Açılacak

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, ilçede organik tarımın gelişmesi için yoğun bir gayret gösteren Burhaniye Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Meziyet Narin ile görüşen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Karanfil Bilgin, Kuyumcu köyünde organik tarım...

Haber: Burhaniye'de Organik Tarım Kursları Açılacak

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, ilçede organik tarımın gelişmesi için yoğun bir gayret gösteren Burhaniye Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Meziyet Narin ile görüşen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Karanfil Bilgin, Kuyumcu köyünde organik tarım kursu açılacağını söyledi.

Kırtık köyünde üretilen organik ürünlerin ilgi gördüğünü bildiren Meziyet Narin, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneğinin kendilerine destek olduğunu söyledi.Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Karanfil Bilgin'den organik tarım kursları açmasını isteyen Meziyet Narin, Kuyumcu köyünde çiftçilerle toplantı yaptıklarını söyledi. Kuyumcu muhtarı Selim Çivi'nin organik tarım uygulaması için büyük gayret gösterdiğini bildiren Meziyet Narin" "İlçemize bağlı Kırtık köyünde üretilen organik ürünler ilgi gördü. Bunun için çevre köylerden de organik tarım konusunda talepler gelmeye başladı. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği başkanı Güneşin Aydemir ile Kuyumcu köyündeki çiftçilerle toplantı yaptık. Köy muhtarı Selim Çivi ve köylüler organik tarım için istekli görünüyorlar. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak konu ili ilgili kurslar açmanızı bekliyoruz" dedi.


Proje kapsamında, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun OKUR, konu sorumlusu mühendis Dursun YANLIÇ ve önder çiftçilerle Balıkesir ili Burhaniye ilçesinin Kırtık köyü yaylalarında devam etmekte olan organik tarımın yapıldığı alanda çiftçi ve dernek başkanlarıyla bizzat yerinde incelemelerde bulundular.

 

İlçe Müdürü Dursun OKUR;

‘’Günümüzde organik tarım büyük önem teşkil etmekte olup, böyle bir üretimin ilçemizde başlatılmasında en büyük katkıyı sağlayan Projenin önderi Kaymakamımız sayın Ali USLANMAZ’ a ilçemiz çiftçileri adına teşekkür ederim. Projenin ikinci yılı tamamlanmakta olup, üretim sırasında bazı aksaklıklar olsa da Kırtık Köyü çiftçilerimizin memnuniyetleri ve ilgileri projenin daha da verimli olmasını sağlamaktadır. Bu ilgi ileriki zamanlarda   Burhaniyemizin diğer köylerinde ve diğer ürün çeşitlerinde yapılacak olan organik tarımın alt yapısını hazırlamaktadır.Amacımız Burhaniyemizi körfezin hatta Marmara Bölgesinin organik tarım başkenti yaparak ekonomimizi katkıda bulunmaktır. ’’ dedi.

 

BURHANİYE ORGANİK PAZARINA KAVUŞTU 

Burhaniye’de Pazartesi günleri kurulan Burhaniye Kemer Pazarında ilk yüzde yüz ekolojik organik ürün pazar yeri, düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Burhaniye Belediye Başkan Vekili Oya Özarkon Burhaniye Belediyesi Meclis ve Encümen Üyelerinin bulunduğu açılış töreni Burhaniye Kemer Pazarında organik Pazar stantlarının bulunduğu bölgede yapıldı.

2010 yılında, ekolojik ürün üretim ve kullanımını adil sürdürülebilir ve güvenilir bir alışveriş  modeli aracılığıyla yaygınlaştırmak  amacıyla, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin projesi olan “%100 Ekolojik Pazar’ın Burhaniye İlçesi’nde de kurulmasını Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Y.O. Müdürlüğü’nün teklifi ile Burhaniye Kent Konseyi Yönetim Kurulunda kabul edildi.

Bu konudaki çalışmalara 03.04.2010 tarihinde İstanbul Kartal Belediyesi’nin %100 Ekolojik Pazarına yararlı bir inceleme gezisi yaparak başlandı. Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova’dan pazar yeri desteği sözü alındıktan sonra, organik sertifikalı üretim finansmanı için Burhaniye Kaymakamı Sayın Ali Uslanmaz’dan istenen destek olumlu sonuçlandı. Organik Üretim yapacak çiftçilerin bulunması için öncelikle Karadere Güzle Yaylası’nda bilgilendirilme toplantısı yapılmasına rağmen, tarım amaçlı kullanılan arazilerin daha fazla olması ve ulaşım kolaylığı nedeniyle Kırtık Köyü Sinekli Yaylası’nda yapılan bilgilendirme toplantılarının sonucunda Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Sayın Ali Uslanmaz’ın finansmanı ile organik sertifika kuruluşlarından Ecocert ile anlaşma yapılarak, Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile organik sertifikalı üretim sürecine 2011 yılında başlanmıştır. Bunun sonucunda Burhaniye Kent Konseyinin Buğday Derneği İşbirliği “%100 Ekolojik Pazar’ın açılması ise 2012 yılına bırakılmıştır.  Burhaniye Kent Konseyi Kurumsal yapısının altında oluşturulan “Turizm Ve Çevre Çalışma Grubu” başkanı Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Y.O. Turizm Bölümü Öğretim Görevlisi Meziyet NARİN, “%100 Ekolojik Pazar’ın Burhaniye İlçesi’nde de kurulması çalışmaları konusunda itici güç oluşturmuştur.

Burhaniye Kemer Pazarında her pazartesi kurulacak olan organik pazar mevsim koşullarına göre üretilen meyve sebzelerden oluşacak. Mevsimi yansıtacak olan meyve ve sebzeler yüzde yüz organik olarak Burhaniyelilere hizmet verecek.

 

Burhaniye'de ekolojik pazar

Ekolojik pazarlar kervanına Burhaniye de katıldı...

Güncelleme: 15:14 TSİ 26 Eylül. 2012 Çarşamba

 Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkalarına bir yenisi daha eklendi. 

 Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla açıldı.

 Buğday Derneği yönetim kurulu başkan Güneşin Aydemir’in de katılımıyla açılan Burhaniye ekolojik pazarının kurulma süreci, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü’nün 2010 yılındaki teklifi ile başladı. Burhaniye Kent Konseyi Yönetim Kurulu bu teklifi kabul etmiş, ilçe belediye başkanı Fikret Akova destek sözü vermişti. İlçede pek çok bigilendirme toplantısı yapılmış, 2010 yılında Burhaniye’den bir heyet Kartal %100 Ekolojik Pazara gelip belediye ve dernekçe ağırlanmıştı. Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz’dan ekolojik sertifikalı üretim finansmanı için istenen desteğe de olumlu yanıt gelmiş, Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla ekolojik sertifika kuruluşlarından Ecocert ile anlaşma yapılmış, ardından da Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime geçen yıl başlanmıştı. Pazarın denetiminden sorumlu olacak ilçe zabıta ve kent konseyi temsilcisine Buğday Derneği’nce Şişli %100 Ekolojik Pazarda eğitim verilmişti. Katılımcı çiftçilerin üretim takvimlerine göre yılın iki ayı, pazartesi günleri açık olacak pazardaki 22 tezgâhta pembe domates, ceviz, beyaz barbunya, taze fasulye, hububatlar, çilek ve elma gibi ürünler satışa sunulacak.

 

 

Burhaniye'de ilk organik ürünler pazara indi Burhaniye'de ilk organik ürünler pazara indi Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kaymakamlığın desteğiyle Korucaoluk ve Kırtık köylerinde 3 yıl önce başlatılan organik tarım uygulaması ilk ürünlerini verdi Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kaymakamlığın desteğiyle Korucaoluk ve Kırtık köylerinin Madra dağında bulunan ve 3 yıl önce başlatılan organik tarım uygulaması ilk ürünlerini verdi. Burhaniye Kaymakam Ali Uslanmaz, bu bölgede tarım uygulamalarında hiçbir kimyasal kullanılmadığını ve organik tarımla yetiştirilen sertifikalı ilk ürünlerin bu yıl alındığını kaydetti. Bölgede zaten doğal yollarla yapılan üretimi sertifikalı hale getirdiklerini belirten Uslanmaz, projenin oluşum sürecini anlattı. Oluşturulan organik pazarda organik sertifikalı ürünlerini satan köylüler, üretimden yana sıkıntılarının olmadığını söyleyerek, ilçede organik pazarın kurulmasından da memnun olduklarını vurguladılar


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret43773
Üyelik Girişi
GÜZEL SÖZLER
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.28855.3097
Euro5.98446.0084
Saat
Takvim