• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

SAĞLIK KÖŞESİ

SOĞUK ALGINLIĞINDA EVDE UYGULANACAK 7 YÖNTEM

Soğuk algınlığının belirli bir tedavisi bulunmuyor. Evde uygulayacağınız tedaviler de en az hastalığın kendisi kadar yaygındır. Bu yöntemleri uygulayarak evde hastalığınızı tedavi edebilirsiniz:


Bu tedavilerin birçoğu çok eskilere dayanıyor. Peki soğuk algınlığınızı evde hangi yöntemlerle iyileştirebilirsiniz?

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, limonlu tavuk çorbasının soğuk algınlığına iyi geldiği yüzyıllardır biliniyor. İşte işe yarayan diğer soğuk algınlığı tedavileri:

Artık soğuk algınlığına yakalandığınızda 1-2 hafta yatakta kalmak istemiyorsanız, işte size yardımcı tedaviler:

1- Su ve diğer sıvılar: Bol bol sıvı içmek size yardım edebilir. Su, meyve suyu, et veya tavuk suyu ya da ballı limonlu ılık su susuzluğu önlüyor ve burun tıkanıklığını açıyor. Vücudunuzun susuz kalmasına yol açan kahveden, kafeinli içeceklerden uzak durun.

2- Tuzlu su: Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyip gargara yaparsanız boğazınızı rahatlatacaktır.

3- Tuzlu burun damlası ya da spreyi: Reçetesiz satılan tuzlu burun damlaları ya da spreyleri burun tıkanıklığınızı açar. Uzmanlar, bebeklerde ve daha büyük çocuklarda burun spreylerinin güvenle kullanılabileceğini söylüyorlar. Tuzlu su spreyleri ya da damlaları diğer burun tıkanıklığını giderici ilaçlar gibi tedavi kesildiğinde belirtileri kötüleştirmiyor.

4- Tavuk suyu çorba: Anne-babalar hasta çocuklarına tavuk suyuna çorba içirirlerdi. Şimdi bilim adamları tavuk çorbasını test ettiler ve grip ile soğuk algınlığı belirtilerini 2 şekilde hafiflettiğini belirlediler. İlki, tavuk suyu çorba nötrofillerin hareketini engelleyerek antiinflamatuar gibi etki gösteriyor. İkincisi, burun akışını hızlandırıyor, burnun açılmasına yardım ediyor. Burnun iç kaplamasıyla temas eden virüs miktarını sınırlandırıyor.

5- Çocuklarda ve yetişkinlerde reçetesiz soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları: Reçetesiz satılan burun açıcılar ve ağrı kesiciler bazı belirtileri hafifletse de soğuk algınlığını önlemiyor ya da hastalığını süresini kısaltmıyor. Bunların birçoğunun bazı yan etkileri var. Birkaç günden fazla kullanılırsa, belirtileri daha da kötüleştiriyor.

Uzmanlar, bu ilaçların 2 yaş altındaki çocuklar için tehlikeli olduğu konusunda hemfikirler. "Asetaminofen" etken maddeli ilaçlar önerilen miktardan fazla kullanılırsa ciddi karaciğer hasarına ya da karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Dozu aşmamak için reçetesiz aldığınız ilaçları kullanmadan önce prospektüslerini mutlaka okuyun. Öksürüğünüz soğuk algınlığı belirtileriniz geçtikten sonra öksürüğünüz halen devam ediyorsa, doktora gidin. Ilık limonlu suyla boğazını yumuşatın ve evinizdeki havayı nemlendirin. Fakat bebeklere bal vermekten kaçının.

6- Antihistaminler: Birinci kuşak (yatıştırıcı) antihistaminler öksürük, hapşırık, gözlerin yaşarması, burun akması gibi çeşitli soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardım ediyor. Sonuçları çelişkili olan ilacın yararı yan etkisinden daha ağır basıyor.

7- Nem: Soğuk algınlığı virüsleri kuru koşullarda daha çok çoğalıyor. Kuru hava mukoza zarını kurutuyor ve burnunuzu tıkıyor ve boğazınızı tahriş ediyor. Odayı nemlendiren cihazlar, evinize nem sağlarken, uygun şekilde temizlenmediği takdirde ise evinize küf, mantar ve bakteri de saçacaktır. Cihazınızın içindeki suyu her gün değiştirin ve cihazınızı üreticinin talimatlarına göre temizleyin.

 


Omuz ağrıları neden olur


Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile iş yerlerinde bile oturarak çalışıyoruz. Bu hareketsiz hayat, çoğumuzda omurga problemlerine neden oluyor. Uzmanlar, özellikle omuz ağrısına çok dikkat etmemiz gerekliliğini söylüyor. Çünkü, omuz ağrıları cerrahi müdahaleye varacak kadar sorun yaratabiliyor.

omuz1

Bugün yaklaşık her 10 kişiden 4’ünde omuz ağrısı görülüyor. Uzmanlar, cerrahi uygulama öncesi ilaç ve fizik tedavinin kesinlikle uygulanması gerekliliğinde hemfikirler. Omuzlarınızağrıdığında mutlaka hekime başvurmak gereklidir. Pek çok hasta, omuz ağrısını ciddiye almadığından kalıcı hasarlar ile geç kalmaktadır. Bu nedenle hekime gözükmek, düzenli egzersiz yapmak, yoga ve spor omuz ağrılarında çok faydalıdır.

omuz2

Uzmanlar, omuz ağrılarının kesinlikle ciddiye alınması gerekliliğini söylüyor. Omuzağrılarının çoğunluğu omuz eklemlerinden kaynaklı olurken ufak bir oranı ciddi hastalıkların omuza yansıması ile ortaya çıkıyor. Omuz ağrılarının çoğunluğunda omuz hareket ettirilmezse donabilir. Bu durumda hasta omuzlarını kullanamaz hale gelebilir. Bu tip bir duruma giren hastalara öncelikle fizik tedavi daha sonra operasyon uygulaması yapılıyor.

omuz3

Yaşın ilerlemesi ile, omuz ağrıları şiddetini daha da arttırabilir. Üstelik yanlış bir hareket ile kalıcı hasarlar yaratılabilir. Bu nedenle, düzenli omuz hareketleri ile omurganın kendini yenilemesine yardım etmek gerekmektedir. Yoga ve yüzme omuzlarımız için en faydalı ve ağrıyı kesen egzersizlerdir.

omuz4

Uzmanlar, omuzların hasar almaması için ağır yük taşınmamasını, araç kullanırken camın açık olmamasını, ortopedik yastık kullanılmasını ve ters hareketlerin yapılmamasını söylüyor. Çamaşır, perde asmak, yüksek raflara uzanmak çok dikkat edilmesi gereken olaylardır. Özellikle çocuklarda küçük yaşlardan itibaren omuzların korunması öğretilmelidir. Çok ağır çanta taşıtmamak ve okul sıralarında dik ve doğru oturmayı öğretmek omuz sağlığı için gereklidir.               
SUSUZLUK!...

* Vücut su kıtlığı çektiğinde kandaki suyu kullanırsa, YÜKSEK TANSİYON hastalığına yakalanırız.

* Vücut su kıtlığı çektiğinde omurlardaki suyu kullanırsa, BEL VE BOYUN FITIĞI hastalığına yakalanırız.

* Vücut su kıtlığı çektiğinde kemiklerdeki suyu kullanırsa, gut - atrit gibi romatizmal hastalıklara yakalanırız.

* Vücut su kıtlığı çektiğinde akciğerdeki suyu kullanırsa, ASTIM hastalığına yakalanırız.

* Vücut su kıtlığı çektiğinde pankreastaki suyu kullanırsa, ŞEKER hastalığına yakalanırız.

* Vücut su kıtlığı çektiğinde midedeki suyu kullanırsa, ÜLSER hastalığına yakalanırız.

* Bağırsaklarda su eksilirse, kabızlık meydana gelir ve KOLON kanseri olma tehlikesi yaşarız.

* Hücrenin su eksikliği çok artarsa, beynimiz hücreye oksijen göndermeyi keser. Oksijen kesilmesi sonucunda da hücre KANSERLEŞME sürecine girer !!!...

Susuz kalmayın..

     SAKALLA BIYIK ASTIM VE CİLT KANSERİNDEN KORUYOR

Sakal ve bıyık güneş ışınlarından koruduğu için cilt yaşlanmıyor.

Polenleri önleyerek üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruyor

Sakal sadece moda değil, erkekleri aynı zamanda cilt kanseri ve astım ataklarından koruyor. UV ışınlarından koruyarak cilt yaşlanmasının önüne bile geçiyor. Avustralya Queensland Üniversitesinden araştırmacılar, sakal ve bıyıkları olan erkeklerin yüzlerinin üçte birinin UV ışınlarından korunduğunu belirledi. Sakal ve bıyığın güneş ışınlarını yüzde 90-95 engellediğini belirten araştırmacılar ayrıca polenler havada yayılmaya başladığı bir zamanda, sakal ve bıyığın havada dolaşan polenleri önleyerek üst solunum yolu ve bu nedenle astım ve alerjenlerden erkekleri koruduğunu da belirtiyorlar. Ayrıca dışarıdan gelen zararlara karşı koruyucu bir bariyer olarak hizmet veren sakal, aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar. Sakal sadece UV ışınlarından korumaz, aynı zamanda bir eşarp olduğu gibi, soğuk ve rüzgar için de bariyer görevi görür.

Dr. Erçin Özüntürk (Dermatolog): Sakal ve bıyık bir dereceye kadar cilt kanserinden koruyabilir. Yine de deri kanserine maruz kalmamak için muhakkak güneşten korunmak gerekir. Yani sakal ve bıyığa güvenerek güneşten koruyucu krem ve losyonlar sürmeden güne başlamamak, evden çıkmamak lazım.

Dr. Özlem Yılmaz Albayrak (Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermatoloğu): Sakal ve bıyık güneş ışınlarını yansıtmaları sebebiyle koruyucu olarak kabul edilebilir. Ancak bu koruma sadece sakal ve bıyık olan bölgede etkilidir. Güneşe bağlı deri kanserleri daha sık yüzün alın, yanak, burun üstü ve kulaklar gibi bölgelerinde görülür. Yüzün geri kalan bölümlerine güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmamak gerekir.            23.02.2013

Şifalı bitkiler Şifalı otlar...

KUŞBURNU NEYE İYİ GELİR

Bilhassa C vitamini bakımından zengindir. Kabız ve kuvvet vericidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır. 

MAHLEP NEYE İYİ GELİR

Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı ve prostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

ARDIÇ TOHUMU NEYE İYİ GELİR

İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.

ACI BAKLA  NEYE İYİ GELİR

Şeker hastalığına karşı kullanılır.

ADAÇAYI NEYE İYİ GELİR

Gaz söktürücü, antiseptik, kuvvet verici ve uyarıcı.

KIZILCIK NEYE İYİ GELİR

Etkili ve zararsız bir ishal kesicidir.

ANASON NEYE İYİ GELİR

Gaz söktürücü, iştah açıcı,süt artırıcı ve uyku vericidir.

MISIR PÜSKÜLÜ NEYE İYİ GELİR

İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.

MUSKAT NEYE İYİ GELİR

Gaz söktürücü ve antiseptik olarak bilhassa karın ağrıları için kullanılır.

BAMYA ÇİÇEĞİ NEYE İYİ GELİR

Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanları olgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsızdır.

NANE NEYE İYİ GELİR

Özellikle sinirsel kaynaklı mide bulantılarını kesici olarak etkilidir.

REZENE NEYE İYİ GELİR

Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

SAFRAN NEYE İYİ GELİR

Uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk vericidir. Değerli bir baharattır.

SALEP NEYE İYİ GELİR

Afrodizyak, kuvvet verici, çocuk ishallerini kesicidir.

BÖĞÜRTLEN NEYE İYİ GELİR

Kabız, kuvvet verici, idrar söktürücü ve şeker hastalığına karşı kullanılır. Bademcik iltihaplarında da gargara yapılır.

ZENCEFİL NEYE İYİ GELİR

Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür.

ZERDEÇAL NEYE İYİ GELİR

Midevi, gaz söktürücü ve safra artırıcıdır.

LAVANTA NEYE İYİ GELİR

İdrar artırıcı, romatizma ağrılarını dindirici, antiseptik, sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.

ÇÖREKOTU NEYE İYİ GELİR

İştah açıcı ve adet söktürücüdür.

ÇÖVEN KÖKÜ NEYE İYİ GELİR

Tedavide nadiren kullanılır. Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

DAĞÇAYI NEYE İYİ GELİR

Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

DEFNE YAPRAĞI NEYE İYİ GELİR

Terletici, antiseptik ve midevi etkilere sahiptir.

BİBERİYE NEYE İYİ GELİR

Dahilen kabız, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü, haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.

ÇEKEM NEYE İYİ GELİR

Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvet verici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.

ÇAM SAKIZI NEYE İYİ GELİR

Solunum ve idrar yolları hastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.

GELİNCİK NEYE İYİ GELİR

Yatıştırıcı, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyutucu etkilere sahiptir.

DEVE DİKENİ NEYE İYİ GELİR

Karaciğer hastalıklarına karşı ve safra artırıcı olarak kullanılır.

DUT MEYVASI NEYE İYİ GELİR

Meyvelerden hazırlanan şurup, gargara halinde,ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.

FESLEĞEN NEYE İYİ GELİR

Yatıştırıcı, midevi, idrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.

HARDAL TOHUMU NEYE İYİ GELİR

Haricen lapası, yakısı ve banyosu yapılır. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.

HAVUÇ TOHUMU NEYE İYİ GELİR

Midevi, gaz söktürücü, gebeliği önleyici ve cinsel gücü artırıcıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret43773
Üyelik Girişi
GÜZEL SÖZLER
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.28855.3097
Euro5.98446.0084
Saat
Takvim