• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Köyümüzden Haberler

Köyde Mehteranlı Düğün
Burhaniye ilçesinde mehterle köy düğünü ilgi gördü.
Market işletmecisi Mehmet Sarı, 15 kilometre uzaklıktaki Kırtık köyündeki Fatma Yıldız’a gönlünü kaptırınca düğün yapmaya karar verdi. Damadın babası Hulusi Sarı, düğüne mehter çağırdı. Şarköy’de konser veren mehteran, Kırtık’daki gelin alma törenine de katıldı. Kırktıklı gençler ipek bayrakla mehteranlı gelin alma ekibini karşılarken, kız evinin önünde de konser verildi. Gelin çıkarken dualar edildi. Mehteran köyü baştan aşağı gezdi. Kırtıklı vatandaşlar, mahallede ilk defa mehter izlemenin mutluluğunu yaşadı. Mahalle gençlerinin oyunlarla uğurladığı genç çift için Ahmet Akın Kültür Merkezinde de düğün eğlencesi yapıldı. Mahallede ilk defa mehteran izlediğini anlatan Recep Zengin,."Köyümüze ilk defa mehteran takımı geldiği için çok memnunuz. Çok teşekkür ederiz” dedi.
Kaynak : İHA

Haberin videosu için


https://www.youtube.com/watch?v=WgNusEPKVII

---------------------------------------------------------------------------------------------------


İsa İle Sevcan kardeşimizin düğününü yaptık kendilerine ömür boyu mutluluklar dileriz.
Köyümüzde Kocalar---Burundamı arası yol yapım çalışmaları devam etmektedir. (bunlar da yedek dozer operatörleri)
KÖYÜMÜZ'DE HATİM CEMİYETİ YAPILDI

Köyümüzün sinekli yaylasında 8 kız 4 erkek olmak üzere 12 öğrencimiz hatim hayırı yaptı.Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, anne ve babalarını tebrik ediyoruz ve öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyoruz.

ASKERLERİMİZİ UĞURLUYORUZ 95/3 Tertip Kazım KARA'yı 06 Ağustos 2015'te Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına;Ali Kahya'yı da Manisa Alaşehir 2 inci Ulaştırma Er Eğitim Tabur Komutanlığına 01 Ekim 2015'te gönderiyoruz. Askerlerimize görevlerinde başarılar ve şimdiden hayırlı tezkereler diliyoruz. KÖYÜMÜZDE ÇEKMEYEN TELEFONLARA ÇÖZÜM BULUNDU

Köyümüzde büyük bir sorun olan cep telefonlarının çekmemesine yetkililerin sesimize kulak vermesi sayasinde çözüm bulundu. Son 15 yıldır hayatımıza giren cep telefonları köyümüzün dere yatağında bulunması nedeniyle köyün bir çok yerinden çekmiyordu. Telefon görüşmesi yapmak isteyenler ya yüksek yerlere çıkmak ya da köy girişine kadar yürümek zorundaydı. Uzunca bir zaman çekilen çileden sonra nihayet köylülerimiz de köyümüze konan Avea nın yansıtıcısı ile oturduğu yerden telefonla görüşebilecek. Derdimize derman olan tüm yetkililere teşekkür ediyoruz, verilen hizmetin köyümüze hayırlı olmasını diliyoruz.
KÖYÜMÜZDE GÖRÜŞMELİK YAPILDI
Köyümüzün düğün geleneklerinden olan ve görüşmelik olarak bilinen büyük nişan yapıldı. Köyümüz halkından Harun Kahya'nın kızının görüşmelik merasimi yapıldı.çok sayıda davetlinin katıldığı merasimde geline takı takıldıktan sonra gençler müzik eşliğinde oyunlar oynadılar. Biz de evlenecek olan genç kardeşlerimize hayırlı olsun dileklerimizi iletip, mutluluklar diliyoruz.
KAZDAĞI GEZGİNLERİ YÜRÜYÜŞÜ

Kazdağı gezginleri grubu bu hafta pazar yürüyüşüne köyümüzden başladı. Kazdağı gezginleri olarak tanınan grup bu hafta yürüyüş için sabah erken saatlerde köyümüze geldiler köy girişinde arkadaşlarından birinin doğum gününü kutladıktan sonra sabah sporunu yapıp alatas çeşmesinden avunduk yaylasına yürümek için şekerli yoluna koyuldular. Bizde kendilerine hayırlı yolculuk diledik.
MUHTARLARIN BİLGİ SİSTEMİ DEVREYE GİRDİ iÇİŞLERİ BAKANLIĞI MAHALLE VE KÖY MUHTARLARININ ETKİNLİĞİNİ VE İŞLEVİNİ ARTIRARAK YERİNDE VE ZAMANINDA SONUÇLANDIRILMASI AMACIYLA ''MUHTAR BİLGİ SİSTEMİ'' OLUŞTURDU
.
Muhtarların taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan "Muhtar Bilgi Sistemi" devreye girdi. Sistemin hayata geçirildiği ve işleyişine dair İçişleri Bakanlığı genelgesi, 81 ilin valiliğine gönderildi. Genelgede, sistemin köy ve mahalle muhtarlıklarının yönetime katılımı sağlamanın önemli araçlarından biri olduğuna dikkat çekilerek, "Bu anlayışla kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi, muhtarların etkinlik ve işlevlerinin artırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla Bakanlığımızda, muhtar taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak üzere yeni bir sistem oluşturulmuştur" ifadesine yer verildi. Bakanlık, "www.muhtar.gov.tr" internet sitesinden her muhtara bir mail adresi oluşturdu. Muhtarlar bu internet sitesi üzerinden taleplerini iletebilecek. Elektronik ortamda gelen talepler, doğrudan sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilecek, diğer yollarla bakanlığa ulaşan muhtar talepleri de bu sisteme kaydedilecek. -Talepler en geç 15 günde cevaplanacak Valilikler ile il ve ilçe belediyelere gelen talepler, en geç 15 gün içinde sistem üzerinden cevaplanacak. Muhtarların sistemi kolayca kullanmalarını sağlaması için valiliklerin koordinasyonunda eğitim verilecek. Sistemin yönetiminden bizzat valiler ve belediye başkanları sorumlu olacak. Her ilde vali tarafından görevlendirilen bir vali yardımcısı, büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanı tarafından görevlendirilen bir genel sekreter yardımcısı ile diğer il ve ilçelerde belediye başkanı tarafından görevlendirilen bir belediye başkan yardımcısı sistemden sorumlu personel olacak. Sistem üzerinden üçer aylık dönemler sonunda rapor alınacak, olumlu ve olumsuz cevap sayısı ile yerine getirilemeyen taleplerin gerekçesi sisteme işlenecek. -Sonuç mail ile bildirilecek İletilen taleplerin sonucu, sistem üzerinden takip edilebileceği gibi muhtarların mail adreslerine de gönderilecek. Sistemi yönetmek ve koordinasyonu sağlamak üzere bir müsteşar yardımcısı görevlendirildi. Sistem altyapısının kurulması ve yönetilmesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda olacak.

Kırtıklı Öğrenciler, Şehirdeki Kurumları Tanıdı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Kırtık Mahallesi’ndeki ilk okul öğrencileri, şehirdeki resmi kurumlara ziyaretler yaptı. Öğretmenleri, Fatma Altınsoy’un öncülüğünde Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ve Nüfus Müdürlüklerini gezen 8 öğrenci, mutluluk yaşadı. Ziyarete katılan öğrencilerin 4. sınıfa gittiklerini anlatan okul öğretmenlerinden Fatma Altınsoy, önümüzdeki yıl ortaokul için ilçe merkezine geleceklerini söyledi. Öğrencilerin ilçedeki tüm kurumları tanımalarını istediklerini bildiren Öğretmen Altınsoy, gezilerin devam edeceği belirtti.MUHASEBECİMİZİN ASKER HAYRI YAPILDI

Sitemizin muhasebe şefi olan arkadaşımız Cavit'in asker hayrı yapıldı.5 Kasım 2014'te Bursa jandarma komutanlığında vatani görevine başlayacak olan arkadaşımıza şimdiden hayırlı teskereler diliyoruz. Askerin hayrından bazı karelerKÖYÜMÜZÜN ARA SOKAKLARINA PARKE TAŞ DÖŞEME İŞİ YARIM KALDIĞI YERDEN BAŞLADI
Önceki dönemde başlayıp köy meydanı okul yolu ve iki ara sokakta yarım kalan parke taş döşeme işi kaldığı yerden devam ediyor. Önce meydandan çerkeze çıkan yarım yolun kalan 50 metrelik bölümü bitirildi ve 230 metrelik ara yolun çalışmasında ise 120 metrelik bölüm yapıldı.Aşırı yağış nedeniyle 2 gün ara verilen çalışmalar kaldığı yerden sürdürülüyor.


--------------------------------------------------------------------------------------------

KÖYÜMÜZDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR...

Köy konağının sıva işleri bitmiş olup boya-badana,kapı-pencere işlerinin akabinde hizmete açılmış olacak.


----------------------------------------------------

KIRTIK KÖYÜ “İÇME SUYUNA” KAVUŞTU

kirtik-koyu-icme-suyuna-kavustu Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Kırtık (Köyü) Mahallesi yıllardır çektikleri içme suyuna kavuştu. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, “Her mahallemizde tek tek su sıkıntısını çözmekteyiz. Kırtık Mahallemize içme suyunu verdik” dedi.
16 Ağustos 2014 Cumartesi 10:37
Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Kırtık (Köyü) Mahallesi yıllardır çektikleri içme suyuna Burhaniye Belediyesi ve Balıkesir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünün (BASKİ) Körfez Şubesi Müdürlüğü tarafından yürütülen ortak çalışma sonucu içme suyuna kavuştu. Burhaniye Belediyesi ekipleri ve BASKİ ekiplerinin ortak çalışmaları sonucu Kırtık (Köyü) Mahallesine Madra Dağının Kırtık Yaylasında bulunan kaliteli içme suyu kısa sürede depoya verilmek suretiyle mahalle halkına kaliteli içme suyu verilmeye başladı. Daha önce içme suyu konusunda büyük sıkıntı yaşayan ve su bulunmayan Kırtık (Köyü) Mahalle halkının, BASKİ ve Burhaniye Belediyesinin çalışmaları sonucunda içme suyuna kavuşması büyük sevinç yaşattı. “Balıkesir’in Büyükşehir olması ile mahalleye dönüşen köylerimizde büyük içme ve kullanma suysu sıkıntıları devam ediyordu. Merkez ve kırsal mahallelerimizde BASKİ ile ortak çalışmalarımız her mahallemizde tüm hızıyla devam ediyor” diyen Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, “Bizim öncelikli olarak hedefimiz içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşayan veya hiç suyu bulunmayan kırsal mahallelerimizde ki su sorunlarının çözülmesidir. Hayat damarlarımızdan olan su konusunda çok hassas davranıyoruz ve bu yaşadığımız çağda Burhaniye gibi gelişmiş önü açık olan bir ilçede bu gibi sorunların yaşanması taraftarı değiliz. Her mahallemizde tek tek su sıkıntısını çözmekteyiz. Kırtık Mahallemize suyumuzu verdik. Diğer mahallerimizde de çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Başkan Necdet Uysal, Burhaniye Belediyesi ve BASKİ ortaklaşmasıyla yeni mahalle olan köylere bu tür hizmetlerin devam edeceğini açıkladı.
ENVER DOLGUN Kaynak: burhaniyeninsesi.com
-------------------------------------------------------------------------------
BURHANİYE'DE ORGANİK PAZAR HİZMETE GİRDİ

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinin organik pazarı, Pazartesi günleri kurulan Burhaniye Pazar Yeri'nde hizmete başladı.Burhaniye Sebze Pazarı'nda oluşturulan 'Organik Pazar'da, ilçenin Kırtık köyünün Sinekli yaylasında hiç bir kimyasal gübre kullanılmadan üretilen, yüzde yüz organik meyve ve sebzeler satılıyor. Her Pazartesi günü hizmette olacak olan organik Pazar için düzenlenen açılış törenine Burhaniye Belediye Başkan Vekili Sevda Padem, Burhaniye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Ak Parti İlçe Başkanı Onur Bedir, Burhaniye Belediyesi Özel Kalem Müdürü Merve İnan, Burhaniye Belediyesi Kent Konseyi Necmi Şengider, Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Fikret Kara ve birçok vatandaş katıldı. Açılışta konuşma yapan Başkan Vekili Sevda Padem, "Her hafta Pazartesi günleri yüzde yüz organik ürünlerin bulunduğu meyve ve sebzeler Burhaniye Pazarı'nda halka hizmet verecek. Amacımız tüketiciyi yeniden organik ürünlerle tanıştırmak, üreticinin de para kazanmasına katkıda bulunmak. Ümit ediyorum ki hem üretici hem de tüketici olmak üzere her iki tarafta bu işten memnun olacak" dedi. Organik pazardan alışveriş yapan vatandaşlar da bu uygulamanın doğru bir uygulama olduğunu ifade ederek organik ürünlerin insan sağlığı için önemli olduğunu ve bu pazardan alışverişlerini yapmaya devam edeceklerini bildirdiler. Pazarda organik ürünlerini satan Kırtık köylüleri de ürünlerine gösterilen ilgiden bir hayli memnun. Bugün açılan Organik pazardan alış veriş yapan Başkan vekili Sevda Padem, daha sonra İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Ak Parti İlçe Başkanı ve Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı ve Kent Konseyi Üyesi Meziyet Narin ile organik pazarın gelişmesi ve tanıtılması için istişarede bulunarak yapılması gerekenler konusunda bilgi alışverişinde bulundular. --------------------------------------------------------------------------------------------------------
HAYIRLI OLSUN KÖYÜMÜZ KIZ KUR'AN KURSU TALEBELERİ İLK DEFA DÜZENLENEN HATİM CEMİYETİ İLE BELGELERİNİ ALDILAR.------------------------------------------------ BİRLİĞİMİZ HAYIRLI OLSUN...

KÖYÜMÜZÜN SİNEKLİ VE KIRTIK YAYLALARINDA ÜRETİLEN ORGANİK ÜRÜNLERLE İLGİLİ İŞ VE İŞLEMLERİ TAKİP ETMEK, GELİŞTİRMEK VE PAZARLAMAK ÜZERE "ORGANİK TARIM BİRLİĞİ" KURULMUŞTUR. YAPILAN OYLAMADA BİRLİK BAŞKANI SEÇİLEN SAYIN FİKRET KARA'YI VE EKİBİNİ SİTE YÖNETİMİ OLARAK KUTLAR ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİZ. SİTEMİZ VE BİRLİĞİMİZ İLE İLGİLİ TELEFONLARA İLETİŞİM SAYFASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ... ------------------------------------------------ -------------------------------------------------------------------------------------------------------
ASKER'İMİZİ UĞURLARKEN
Askerimiz Samet DENİZ'i İzmir Foça'ya uğurladık.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
27 NİSAN 2014 PAZAR GÜNÜ YAPILAN KÖY HAYRIMIZ VE YAĞMUR DUASI VATANDAŞLAR TARAFINDAN COŞKUYLA KUTLANDI. BURHANİYE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN NECDET UYSAL'INDA TEŞRİF ETTİĞİ HAYRIMIZDA SABAHTAN İTİBAREN ÖĞLEYE KADAR GELEN MİSAFİRLERE KÖYÜMÜZÜN MEŞHUR HAYIR YEMEKLERİ İKRAM EDİLDİ. ÖĞLE NAMAZINDAN ÖNCE OKUNAN MEVLİD-İ ŞERİF'E MÜTAKİP ÖĞLE NAMAZI VE YAĞMUR DUASINDAN SONRA YAPILAN PİLAV+AYRAN İKRAMIYLA HAYRIMIZ SONA ERMİŞTİR. KÖY HAYRIMIZIN BUNDAN SONRA HER YIL GELENEKSEL HALE GELMESİNİ, ŞİMDİDEN GELECEK YILIN HAYIR PLANININ YAPILARAK GENİŞ KATILIMIN SAĞLANMASI VE İNSANLARIMIZ İÇİN BİR KAYNAŞMA GÜNÜ OLMASINI TEMENNİ EDERİZ. KÖY HAYRIMIZIN HER YIL MAYIS AYININ İLK PAZAR GÜNÜ YAPILMASI GENİŞ KATILIMIN SAĞLANMASI VE GELENEKSEL HALE GELMESİ İÇİN EN UYGUN TARİH OLARAK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. BİZLERDE SİTE OLARAK BU KONUDA ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİMİZİ BELİRTMEK İSTERİZ. ----------------------------------------------------------------------------- KÖY HAYRIMIZDAN BAZI KARELER ..

 BURHANİYELİ ÇİFTÇİLERDEN ÇANAKKALE ZİYARETİ

Balıkesirin Burhaniye ilçesinde, organik üretim yapan Kırtık Köyü çiftçileri ile Kuyumcu, Şahinler ve Börezli köylerinden çiftçiler, Çanakkale ili Ayvacık ilçesinin Nusratlı köyüne bir gezi düzenledi.       Haberin devamı için tıkla

--------------------------------------------------------------------------------------

BELEDİYE SAĞLIK EKİBİ YAYLA YOLLARINDA

Burhaniye Belediyesi Sağlık Ekibi Kırtık Köyü Sinekli yaylasında halkla buluştu. Köylüler yaylaya kadar gelip hizmet veren Belediye’ye teşekkürlerini ilettiler.

50 kadar vatandaşın tansiyonlarının ölçülüp muayene edildiği çalışmada köylülere şeker , yüksek tansiyon , brusella hastalığı konusunda aydınlatıcı bilgiler verildi. Bu hastalıkların yol açacağı tehlikeler ve sağlıklı beslenme ilkeleri anlatıldı.

 Dr. Cengiz Kaypak ‘NEREDE BİR YURTTAŞ VARSA ORDA OLMAK ÜZERE’ bir çalışma prensibi oluşturduklarını ; bu temelde yaylaları da programa aldıklarını söyledi. Bizim varlık sebebimiz bu mazlum insanlar; hizmeti ve ilgiyi de hak eden yine bu insanlar bunlar yaylasında en kutsal değer olan emeklerini ortaya koyarak yaşam mücadelesi veriyorlar. Birazcık onlara destek olmak bizi mutlu etti. Uzaklık , yükseklik , zor ulaşım bizim hizmet anlayışımız da engel değil. Bundan böyle de bu tarz çalışmalarımıza devam edeceğiz dedi.

----------------------------------------------------------------
6-7 EKİM GÖLCÜK YAYLASI ( KAMP )

Ayvalık’tan ben, Huriye Hanım, Tayfur Bey, Tülay Hanım, Gömeç’ten Nurettin Bey, Ahmet Bey, Burhaniye’den Ramazan Bey, Metin Bey, Edremit’ten Serol Bey ve Çetin, Burhaniye’de buluşarak Kırtık Köyü’ne vardık. Burada araçlarımızı bıraktık ve oldukça ağır olan çantalarımızı yüklenip, öğlen sıcağında dik bir yolu tırmanmaya başladık. Neyse ki yaylaların buz gibi çeşmeleri yol boyu bizi karşıladı ve sık sık mola verdik. Kırtık ve Sinekli Yaylaları’nı geçip, saat 15:00 civarı Gölcük Yaylası’na ulaştık. Buradan kamp alanımıza geçtik. Önce çadırlarımızı kurduk ve hemen yemeğe başladık. Misler gibi bir menemen yaptık, çay demledik. Menemenimizi afiyetle yedikten sonra yaylayı gezmeye çıktık. Bir teyzenin kendi elleriyle soyduğu elmalardan yedik. Yüksek bir tepeye çıkıp Kozak bölgesinin eşsiz manzarasını izledik. Dönüş yolunda bir keçi ağılından ikram edilen taze sağılmış sütü aldık. Ateşimizde sütü kaynattık ve bardak bardak içtik. Ardından akşam yemeğine geçtik. Yanımızda getirdiğimiz köfte ve tavukları ızgarada pişirdik. Patates közleyip içine tereyağı gömerek yedik. Yemek sonrası bol şarkılı, türkülü bir muhabbetle geceyi sonlandırdık. Ateşimizi söndürüp çadırlarımıza çekildik. Sabah bir baykuşun sesiyle uyanıp çadırlarımızdan çıktık. Yaylaya doğru yürüyüşe geçtik. Elmacı teyzemize ve bize keçi sütü veren amcaya köfte ve tavuktan oluşan küçük hediyelerimizi bıraktık. Yaklaşık 1,5 saat yürüdükten sonra kamp alanına dönüp kahvaltı hazırlıklarına başladık. Önceki gün Sinekli Yaylası’ndan aldığımız köy yumurtalarını kullanarak harika bir sucuklu yumurta hazırladık. Çayımızı demledik. Kahvaltı sonrası çadırlarımızı topladık ve yaylamıza veda ederek yola koyulduk. Sinekli Yaylası’nda kuru fasulye ve ceviz satın aldık. Bizim için demlenen çayı içip soluklandık. Yolda grubumuzun üyelerinden Süleyman Bey, Necla Hanım ve misafirlerine rastladık. Yokuş aşağı zorlu bir yürüyüş sonrası Kırtık Köyü’ne, araçlarımıza ulaştık. Burada vedalaşarak evlerimize doğru yola çıktık.  TEŞEKKÜRLER : Bu güzel geceyi benimle paylaşan, taşıdığı lezzetli yiyeceklerle gecemizi şenlendiren tüm arkadaşlarıma ve bizimle elmasını, sütünü, çayını ve güler yüzünü paylaşan yayla insanlarına teşekkür ederim…

Herhalde en keyifli kamplarımızdan biriydi Gölcük kampımız. Biz 10 kişi, mis gibi yayla havasının, lezzetli yiyeceklerin ve muhabbetin keyfine vardık bu hafta sonu.

 
 --------------------------------------------------------------------------------------------  
 

Kırtık Köyü İlkokulunda okuyan 21 öğrenci, okulda öğretmenlerinin olmadığı gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne geldi. Velilerinin eşliğinde ilçeye gelen öğrenciler müdürlük önünde toplanırken veliler de Müdür Vekili Mehmet Karabıyık ile görüşürken devreye giren Kaymakam Ali Uslanmaz, sorunun yarından itibaren çözüleceğini söyledi.

İlçeye 17 kilometre uzaklıktaki Kırtık köyünden sorunlarını ilgililere iletmek için geldiklerini bildiren öğrenci velisi Fikret İbiş, köye gelen öğretmenlerin sık sık raporlu ve izinli olduklarını belirterek sorunun çözülmesini istedi. İbiş, haftanın yarısının öğretmensiz geçtiğini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Karabıyık ve velilerle görüşen Kaymakam Ali Uslanmaz, sorunun bu güne kadar kendisine iletilmediğini söyledi. Sorunun çözüleceğini söyleyen Kaymakam Ali Uslanmaz, ihmali olanlar hakkında soruşturma açacağını söyledi. Öğrenci ve velilerden köylerine dönmelerini isteyen Kaymakam Ali Uslanmaz, "Köyde öğretmen rapor almışsa başka bir öğretmen görevlendiririz. Yarından itibaren bir öğretmen arkadaş köyde olacaktır. Siz rahat olun. Keşke öğrencileri buraya getirine kadar konuyu bana iletseydiniz" dedi. - BALIKESİR

BALIKESİR

http://www.memurlar.net/haber/306073/

 

 

Burhaniye’nin Kırtık Köyü’nden, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen köylüler eğitimin aksamasından şikayetçi oldular. 

1 haftadır köylerindeki ilkokula öğretmen gelmemesi üzerine Kırtık Köyü’nden bir takım vatandaşlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geldiler. Taleplerini kaymakamlığa kadar ileten köylüler, köylerindeki ilkokula öğretmen gelmemesinden muzdarip. Kırtık köyü sakinlerinden Birol Eren, “Öğretmen rapor almış, öğrenciler okula gidiyor hemen geri geliyorlar eve. Öğretmen, geçen hafta sadece Salı günü okula geldi. O günden beri yok, öğrencilerin eğitimi aksıyor. Biz de şikayetimizi bildirmek üzere buraya geldik.” şeklinde konuştu. Duruma müdahale eden Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Kırtık’lıların şikayetlerini değerlendirerek, yarından itibaren bir öğretmen görevlendireceğini ve eğitimin devam edeceğini duyurdu. Ali Uslanmaz, “İletişim eksikliğinden kaynaklanan bir durum var. Öğretmenimiz rapor almış. Köyde de 1 öğretmen olunca işler böyle karışabiliyor. Gerekirse yarın bir okul müdürünü ya da müdür yardımcısını görevlendireceğim. Eğitim her zamanki sisteminde devam edecektir.” dedi.

http://www.korfezexpres.com/detay/3602/kirtik-koyu%E2%80%99ndeki-egitim-aksakligi-giderildi.html

-----------------------------------------------------------------------

Burhaniye'de Koyunlara İngiliz Suni Tohumlaması

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, sığırlarda 20 yıldan beri sürdürülen suni tohumlama çalışmaları şimdi de koyunlarda başlatıldı.

29 Kasım 2011 Salı 16:30

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, sığırlarda 20 yıldan beri sürdürülen suni tohumlama çalışmaları şimdi de koyunlarda başlatıldı.
Köylerde, yerli koyunlarına İngiltere'den gelen yüksek verimli ırklara ait spermlerle suni tohumlama yaptıran besiciler, doğacak kuzuları merakla beklemeye başladı. Burhaniye'de yerli ırk koyunların ıslahı için suni tohumlama yapılmaya başlandı. İngiltere'den getirilen tohumlarla işe başlayan veteriner hekim Uğur Turhal, ilçede 20 yıldan beri yapılan sığır suni tohumlamalarından olumlu sonuç alındığını söyledi. Bu yıl ilk defa koyunlarda suni tohumlama uygulamasına başladıklarını bildiren Tarhal, "Et, süt ve yapağı verimi yüksek ırkların tohumlarını kullanıyoruz. Yöredeki yerli ırkların ıslahı için suni tohumlama çok önemli. Daha çok et verimi yüksek Romanov ırkı koçların tohumlarını tercih ediyoruz. Romanov ırkı koyunların kuzuları 3 ayda 4 kilo canlı ağırlığa ulaşmaktadır. Suni tohumlamaya olan ilgi hen geçen artmaktadır" dedi.
Koyunlarından daha çok verim almak istediklerini bildiren Kırtık köyünden besici Ramazan Açar da, "Bunun için suni tohumlama yaptırıyoruz. Kataloglardan özelliklerini öğrendiğimiz koçların tohumlarını kullandırıyoruz. Doğacak kuzuları da merakla bekliyoruz" dedi.
Koyunlarda verimi artırmak istediklerini bildiren besicilerden İsmail Köse de, "Son yıllarda koyunlar değer kazandı. Kuzu da süt de iyi para yapıyor. Bunun için verimi artırmak istiyoruz" dedi.

http://www.sondakikahaberleri.com.tr/burhaniye-de-koyunlara-ingiliz-suni-tohumlamasi-h31782.html

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Kaymakamdan doktora teşekkür

e-Posta Yazdır PDF

 

Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Pelitköy beldesinde görevli aile hekimi Dr. Beytullah Canbaz, muayenehaneye dönüştürdüğü karavanla köylerde hasta muayene yaparken takdir topladı

BALIKESİR-Önceki gün Ağacık köyüne giden Kaymakam Ali Uslanmaz, da köy konağı önüne park ettiği karavanında köylüleri muayene eden Dr. Beytullah Canbaz’a teşekkür etti. Kaymakam Ali Uslanmaz’a çalışmaları ile ilgili bilgi veren Dr: Beytullah Canbaz, Pelitköy beldesinin yanı sıra 6 köye sağlık hizmeti verdiğini söyledi.

Kendisine bağlı köylere gezi düzenlediğini bildiren Dr. Beytullah Canbaz, “Pelitköy beldesinin yanı sıra, Ağacık, Yunuslar, Sarılar, Hacıbozlar , Sübeylidere ve Kırtık köylerine de hizmet veriyoruz. Vatandaşlara rahat bir muayene ortamı sağlamak için de karavanı muayenehane haline getirdik. Elimizden geldiğince en iyi hizmeti vermeye çalıyoruz” dedi.

Dr. Beytullah Canbaz’a başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür eden Kaymakam Ali Uslanmaz, her görevlinin elinden gelen gayreti göstermesini istedi. Doktorun ayaklarına geldiğini bildiren 4 çocuk ve 11 torun sahibi Fatma Özyılmaz da, Dr. Beytullah Canbaz’a minnettar olduklarını söyledi.Bu İcerik 1431 Defa Okunmustur
--------------------------------------------------------

 

Köy Öğrencilerinin Müze Ve Sergi Heyecanı-Balıkesir
21 Şubat 2011 Pazartesi 14:24
Köy Öğrencilerinin Müze Ve Sergi Heyecanı-Balıkesir
Balıkesir'in Burhaniye ilçesine, Karadere ve Kırtık köylerinden gelen 51 ilköğretim okulu öğrencisi, müze ve sergileri gezerken büyük heyecan yaşadı
Köy Öğrencilerinin Müze Ve Sergi HeyecanıBalıkesir'in Burhaniye ilçesine, Karadere ve Kırtık köylerinden gelen 51 ilköğretim okulu öğrencisi, müze ve sergileri gezerken büyük heyecan yaşadı.

Öğretmenlerinin öncülüğünde ilçeye gelen öğrenciler topluca gittikleri lokantada yemeklerini yerken Kuvva-i Milliye Müzesi'ni gezdi ve kendi fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisini gezdi. İlçede köy öğrencileri için düzenlenen müze ve fotoğraf sergisi gezisinde coşku yaşandı. Belediye kent tiyatrosu yönetmeni Uğur Mamuk'un koordinatörlüğünde düzenlenen geziye Karadere köyünden 35 ve Kırtık köyünden 16 olmak üzere toplam 51 öğrenci katıldı.

Bir lokantada topluca yemek yiyen öğrenciler Kuvva-i Milliye Müzesi'ni gezdi. İlk defa müzeye giden öğrenciler görevlilerin verdiği bilgiler ışığında eserleri büyük bir dikkatle izledi. Daha sonra amatör fotoğrafçı Ertaç Er ve Ender Kurt'un kendi okullarında çektiği fotoğraflardan oluşan Umuda Tanıklık adlı fotoğraf sergisi gezildi. Sergi gezisine Belediye Başkanı Fikret Akova ile 30 emekli öğretmen ve fotoğrafları çeken Ertaç Er ile Ender Kurt da katıldı.

Belediye Tabipliği koridorundaki serginin ziyareti sırasında kesilen okul şeklindeki pasta öğrencilere ikram edildi. Gezinin çok yararlı olduğunu bildiren Karadere Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Sevil Kaplan, "Öğrenciler ilk defa bir müze gördü ve en önemlisi de kendi fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gördüler. Çok yararlı bir gezi oldu" dedi.

Öğrencilerin büyük heyecan duyduğunu bildiren Kırtık köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Sevil Duran, "Geziyi planladıktan sonra heyecandan çocukların uykuları kaçtı. İlk defa müze gezdiler ilk defa lokantada topluca yemek yediler" dedi. Karadere İlköğretim Okulu öğrencilerinden Resül Yılmaz ve Halil Kabakçı da geziden duydukları mutluluğu dile getirdiler
----------------------------------------------------------

Burhaniye Yayla Camiisi solar sistemle aydınlanıyor

Burhaniye Yayla Camiisi solar sistemle aydınlanıyor

Balıkesir Burhaniye İlçesi Kırtık Köyü Sinekli yaylası, Korona Enerji Sistemlerinin sola sistemi ile Aydınlanıyor. Burhaniye Kaymakamlığının katkılarıyla elektriği olmayan Kırtık köyü sinekli yaylasının camiisi solar sistemle aydınlanıyor. Köy Muhtarı mahir Açar Kaymakam Ali bey' e ve sistemi kuran korona yetkililerine teşekkür ederek özellikle Ramazan ayında cemaatin artık rahatlıkla aydınlanan cami yolundan camiye geleceklerini belirtti. Camii ve cami yolunun aydınlanması ile köylüler de bu sistemi yaptıran Burhaniye Kaymakamına dua ettiler.

 

Kırtık Köyü yıllardır beklediği çok amaçlı yangın söndürme su tankerine kavuştu

Balıkesir’in Burhaniye İl Genel Meclisi üyeleri İsa Bolel, Hasan Küçükdereli ve Melih Ersezen in gayretleri ile Kırtık Köyü yıllardır beklediği çok amaçlı yangın söndürme su tankerine kavuştu.

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir’in Burhaniye İl Genel Meclisi üyeleri İsa Bolel, Hasan Küçükdereli ve Melih Ersezen in gayretleri ile Kırtık Köyü yıllardır beklediği çok amaçlı yangın söndürme su tankerine kavuştu.

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi arasında yapılan anlaşma gereği ödeneği İl Genel Meclisi tarafından çıkartılan 17 adet çok amaçlı yangın söndürme su tankerlerinden 1 tanesi Burhaniye’nin orman köyü olan Kırtık köyüne tahsis edildi. Sözkonusu tanker İl Genel Meclisi üyeleri tarafından Kırtık Köyü Muhtarlığı ve ihtiyar heyetine teslim edildi. Burhaniye İl Genel Meclisi Üyeleri İsa Bolel, Hasan Küçükdereli ve Melih Ersezen in gayretleri ile Kırtık Köyüne tahsis edilen çok amaçlı yangın söndürme su tankerinin alınması ile Orman Köyü olan Kırtık Köyünde özellikle yaz aylarında çıkması olası yangınlar içinde büyük ölçüde önlem alınmış oldu. İl Genel Meclisi üyeleri, siyaset farkı gözetmeksizin tüm köylerde çalışmalarını sürdürürken, önümüzdeki günlerde Burhaniye’nin diğer orman köylerine de aynı desteği sağlayacaklarını belirttiler.

 

------------------------------------------------------

 

27 Ekim 2010 Çarşamba 12:39

Burhaniye’nin Köyleri Çamfıstığı Zengini Olacak

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, köylerde fıstıkçamı dikimi her geçen yıl artarken, köylerin çamfıstığı zengini olacağı bildirildi.
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, köylerde fıstıkçamı dikimi her geçen yıl artarken, köylerin çamfıstığı zengini olacağı bildirildi.

Ormanlık alanlardaki çamfıstıklarında başlatılan rekolte tahmini çalışmaları tamamlanırken, 180 ton çamfıstığı kozalağının 5 köye dağıtılacağı açıklandı. İlçede 3 yıldan beri Orman İşletme Şefliği’nce üretilen fıstıkçamı fidanları köylülere ücretsiz dağıtılırken, çok sayıda köyün çamfıstığı zengini olmaları bekleniyor. Yörede Orman İdaresi tarafından dikilen fıstıkçamlarının ürün vermeye başladığını belirten Orman İşletme Şefi Murat Akçakaya, “Kuyumcu, Dutluca, Kızıklı, Karadere ve Kırtık köyleri çevresindeki ormanlarda yer alan fıstıkçamlarında 180 ton kozalak rekoltesi belirlendi. Kozalaklar cüzi bir tarife bedelinden köylülere verilecek. Ayrıca vatandaşın kendi arazisinde ürettiği kozalaklarla birlikte toplam 300 ton ürün beklenmektedir. Kozalağın kilosu 1.00 ile 1.50 lira arasında alıcı bulmaktadır. 3 yıldan beri Seklikte ürettiğimiz fıstıkçamı fidanlarını köylülere ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Köylerimizde fıstıkçamı dikimi her geçen yıl artarak devam etmektedir. Bizde bunu teşvik ediyoruz. Burhaniye köyleri fıstıkçamı zengini olacak” dedi.

 

---------------------------------------------------------------

Çalışkan Muhtar Köyüne Fıstıkçamı Dikecek

Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Kırtık köyünde köy tüzel kişiliğine ait alanlara 450 adet fıstıkçamı fidanı dikileceği bildirildi

Çalışkan Muhtar Köyüne Fıstıkçamı Dikecek
11 Şubat  2010 Perşembe - 12:25
Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Kırtık köyünde köy tüzel kişiliğine ait alanlara 450 adet fıstıkçamı fidanı dikileceği bildirildi. Köyde fıstıkçamına karşı büyük ilgi olduğunu belirten köy muhtarı Mahir Açar, köylerini çamfıstığı zengini yapmak istediklerini söyledi.
İlçeye 17 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Kırtık köyünde köy tüzel kişiliğine ait arazilere 450 adet fıstıkçamı dikilecek. Fidanları Orman İşletme Şefliği'nden temin ettiğini belirten muhtar Mahir Açar, "Köyümüzde vatandaşlar çok sayıda fıstıkçamı dikti. Bu gün bu ağaçların pek çoğu meyve vermeye başladı. Köyümüzün eski muhtarları da köy tüzel kişiliğine ait yerlere fıstıkçamı dikmişti. Bizde onların ürününü topluyoruz. Bu yıl 450 adet fıstıkçamı fidanı dikmek için proje hazırladık. Fidanlar hazır. Önümüzdeki günlerde dikimi gerçekleştireceğiz. Köyümüz çamfıstığı zengini olacak. Fıstıkçamı dikimi köylüdeki orman sevgisini de artırdı" dedi.
------------------------------------

Burhaniye'de Köy Öğretmenine Müdür Teşekkürü

Balıkesir'in Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Bünyamin Uruç, Kırtık Köyü İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederken, başarılı çalışmaları nedeniyle öğretmen Sevil Duran'a teşekkür etti.

 

Balıkesir'in Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Bünyamin Uruç, Kırtık Köyü İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederken, başarılı çalışmaları nedeniyle öğretmen Sevil Duran'a teşekkür etti.

Okulu düzenli bulduğunu bildiren müdür Uruç, tertip ve düzenin başarı getirdiğini söyledi. Şube müdürü Mehmet Karabıyık ile birlikte ilçeye 17 kilometre uzaklıktaki Kırtık köyüne giden İlçe Milli Eğitim Müdürü Bünyamin Uruç, okulda incelemeler yaparken öğretmen Sevil Duran'dan bilgi aldı. Okuldaki tertip düzeni beğenin müdür Uruç, öğretmen Duran'a teşekkür etti. Okulda 13 öğrencinin eğitim gördüğünü bildiren Uruç, "Köy okulu olmasına karşın tertip ve düzenli bir eğitim yuvası. Her zaman tertip ve düzen başarıyı getirecektir. Öğretmenimizin dağıtılan sütleri tüm öğrencilerimize içirdiğini de öğrendim. Kendisini kutluyorum" dedi. - BALIKESİR

 

http://www.haberler.com/burhaniye-de-koy-ogretmenine-mudur-tesekkuru-3629222-haberi/Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret43773
Üyelik Girişi
GÜZEL SÖZLER
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.28855.3097
Euro5.98446.0084
Saat
Takvim