• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Anasayfa

Organik Tarımla İlgili Görüş, Düşünce, Öneri, Dilek, Şikayet ve Siparişleriniz İçin Tel No 0535 448 53 85 Kırtık Köyü Organik Tarım Koop. Başk. Fikret Kara

BURHANİYE DE ORGANİK
PAZAR AÇILDI
 BALIKESİR’in Burhaniye ilçesi kırsal Kırtık Mahallesi’nde, 10 yıl önce başlatılan organik üretimden verim alınması üzerine, ilçe belediyesi tarafından üreticiler için kurulan organik pazar hizmete girdi. Burhaniye’ye 15 kilometre uzaklıktaki Kırtık Mahallesi’nde 43 çiftçinin katılımıyla başlatılan organik üretimden olumlu sonuçlar alınması üzerine ilçe belediyesi tarafından üreticiler için organik pazar kuruldu. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlere ürünler gönderen üreticiler, yaz sezonu boyunca açılan organik pazarda ürünlerini satacak. Organik Zeytinyağı Fabrikası kurmaya başladıklarını söyleyen Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Fikret Kara, organik zeytinyağının hasat sezonunda piyasada olacağını belirtti.

SERTİFİKALI ZEYTİNYAĞI ÜRETECEKLER

Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizm Geliştirme Derneği üyeleri tarafından açılan organik pazarın büyük ilgi gördüğünü ifade eden Fikret Kara, üreticilerin mağdur olmaması ve ürünlerini en sağlıklı şekilde vatandaşlar ile buluşturmasını istediklerini söyledi. Kara konuşmasını şöyle sürdürdü: "Pazarımıza daha çok müşterinin gelmesini bekliyoruz. Burada üreticilerimizin mağdur olmaması için de insanların organik tarıma duyarlı olmasını istiyoruz. Bu sene, sezonun başında ilk organik zeytinyağımızı da sıkacağız. Balıkesir bölgesinde ilk olarak sertifikalı yağımızı piyasaya sunacağız. Bu konuda emeği geçen destek olan herkese teşekkür ediyorum." Pazarda tezgah açan üreticilerden İsmail Deniz, çeşitlerinin çok olduğunu söyledi. Deniz, bol müşteri beklediklerini ifade ederken, pazarın ilk müşterilerinden Şenol Gökaslan ise böyle bir pazar yerinin kurulmasından mutlu olduklarını ifade etti. Gökaslan, "Bu ürünlerde tat ve lezzet var. Tabi ki fiyatlarda da fark ediyor organik olunca. Diğerlerinin kabuğu kalın oluyor. Lezzet bakımından da ayrılığı var" dedi.
Burhaniye'de Kırtık Camiine Hayırsever Güzelliği


  Burhaniye ilçesinde, kırsal Kırtık Mahallesi Cami, hayırseverlerin desteği ile baştan aşağıya yenileniyor. Caminin iç ve dış boyası yenilenirken, caminin içinde de ilk kez çini döşeniyor.


İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Kırtık Mahallesinde 32 yıllık cami hayırseverlerin desteği ile baştan aşağıya yenileniyor. Caminin iç ve dış boyası ile minare tamiri Hasan Yalçın ve eşi Selma Yalçın tarafından yapılırken, çinilerin döşenmesini de Kütahyalı Fikret Kaplan ve Doğan Akboğa üstlendi.


Hayırseverlere teşekkür eden Mahalle Muhtarı Muhterem Yarar, caminin yeni bir çehreye kavuşacağını söyledi. Mahallede, yaklaşık 1,5 yıldan bu yana imam bulunmadığını anlatan Muhtar Yarar, “Camimiz 1986 yılında hayırseverlerin desteği ile yapıldı. Şimdi ise adının bilinmesini istemeyen bir hayırsever caminin restorasyonunu yaptırıyor. İçi dışı boyandı. Çiniler döşendi. Şimdi süslemeleri yapılacak. Çalışmalar tamamlanınca çok güzel olacak. Ancak, yaklaşık 1,5 yıldan bu yana imamımız yok. Mevcut imam emekli olunca gelen olmadı. Cuma günleri geçici imam geliyor. Vatandaşlar ne zaman imam atanacağını bana soruyorlar. Sorulara cevap veremez oldum. Kısa zamanda imam atanmasını istiyorum” dedi.


Burhaniye'de Edremit Körfezinin İlk Organik Zeytinyağı Fabrikası Sezona YetişecekTürkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olan Edremit Körfezi’nde, ilk organik zeytinyağı fabrikası Burhaniye’de kuruluyor.

İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki, organik ürünleri ile adını duyuran Kırtık Mahallesinde yapımına başlanan fabrikanın kaba inşaatı tamamlanırken, sezonda hizmete gireceği açıklandı.

İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki, organik ürünleri ile adını duyuran Kırtık Mahallesinde yapımına başlanan fabrikanın kaba inşaatı tamamlanırken, sezonda hizmete gireceği açıklandı.

Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği çatısı altında bir araya gelen 43 çiftçi, 9 yıldan bu yana organik üretim yaparken, şimdi de organik zeytinyağı üretecek. Mahallenin yakınındaki 250 metre karelik kapalı alanda kurulmasına başlanan organik zeytinyağı fabrikasının yıllık 50 ton organik zeytinyağı üretmesi planlandı.

Fabrika inşaatını yakından takip eden Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizme Geliştirme Derneği Başkanı Fikret Kara, fabrikanın sezona hazır olacağını söyledi. Fabrikanın 500 metre kare kapalı alana sahip olacağını anlatan Dernek Başkanı Fikret Kara, “Fabrikanın zemin katında soğuk hava deposu yer alacak. Birinci katında ise fabrika yer alacak. Binanın terası da doğal kurutma alanı olarak kullanılacak. Fabrikada organik zeytinler işlenerek organik zeytinyağı elde edilecek. Yıllık 50 ton zeytinyağı üretimi gerçekleştireceğiz. Burada üretilen organik zeytinyağı soğuk havada saklanacak. Burada organik sebzeleri de kurutacağız. Fabrikamızın kaba inşaatı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde makineleri gelecek. Fabrikamızın hizmete girmesiyle birlikte ortaklarımızın ” gelirleri artacak. Önümüzdeki günlerde organik pazarımız da sezona başlayacak. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.


Köy tv de Kırtık köyü tanıtımı yapıldı
Köy tv de yayımlanan, çekimlerinin köyümüzde yapıldığı tanıtım programı dün akşamüstü köy tv ekranlarında yayınlanmıştır.
Programda köyümüzde kurulan organik tarımın geçmişi, tanıtımı,ürün çeşitleri,zeytin ve zeytin yağı hakkında geniş bilgiler yer almaktadır.
Programın tekrarını izlemek isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
Not:Yayın 7. dakikadan itibaren köyümüzden başlamaktadır
https://www.youtube.com/watch?v=kb8zc6UjC68

--------------------------

İlknur ve Ramazan çiftinin düğününü de yaptık

  Kendilerine ömür boyu mutluluklar dileriz.


Fotoların devamı için tıklayın..
-----------------------------------
Köyde Mehteranlı Düğün

Burhaniye ilçesinde mehterle köy düğünü ilgi gördü.


Market işletmecisi Mehmet Sarı, 15 kilometre uzaklıktaki Kırtık köyündeki Fatma Yıldız’a gönlünü kaptırınca düğün yapmaya karar verdi.
Damadın babası Hulusi Sarı, düğüne mehter çağırdı. Şarköy’de konser veren mehteran, Kırtık’daki gelin alma törenine de katıldı.
Kırktıklı gençler ipek bayrakla mehteranlı gelin alma ekibini karşılarken, kız evinin önünde de konser verildi. Gelin çıkarken dualar edildi. Mehteran köyü baştan aşağı gezdi.
Kırtıklı vatandaşlar, mahallede ilk defa mehter izlemenin mutluluğunu yaşadı. Mahalle gençlerinin oyunlarla uğurladığı genç çift için Ahmet Akın Kültür Merkezinde de düğün eğlencesi yapıldı. Mahallede ilk defa mehteran izlediğini anlatan Recep Zengin,."Köyümüze ilk defa mehteran takımı geldiği için çok memnunuz. Çok teşekkür ederiz” dedi.
kaynak :İHA
Haberin videosu için
https://www.youtube.com/watch?v=WgNusEPKVII

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Köyümüzün organik zeytinyağı fabrika inşaatının yapımı için çalışmalar devam ediyor

KÖYÜMÜZÜN PARKE TAŞ DÖŞEME İŞİ KALADIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR
 

           

  
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret43773
Üyelik Girişi
GÜZEL SÖZLER
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.28855.3097
Euro5.98446.0084
Saat
Takvim